Sağlık

Spor Salonları Hastalık Yuvası Oluyor!

Clinical Journal of Sports Medicine dergisi tarafından açıklanan bir araştırmaya göre ABD tarafından yapılan gözlemler sonucu spor salonları hastalığa neden oluyor. Spor salonlarında her gün yüzlerce kişi spor yapıyor ve bu salonlarda bulunan bütün egzersiz, aerobik ve ağırlık kaldırma aletlerinin üzerinde biriken ter nedeniyle korkunç hastalıklar bulaşabiliyor.

Terli Ekipmanlar Bulaşıcı Hastalıklara Neden Oluyor!

Pek çok spor salonun temizliği ve hijyen koşullarına dikkat etmediği, bu nedenle de ekipmanlar üzerinde biriken terler nedeniyle hastalık yaydığı araştırmalarda görüldü. Ekipmanlar üzerinde biriken insan teri nedeniyle nezle, hepatit A, lejyoner, uçuk ve mantar gibi bulaşıcı hastalıklar hızla yayılıyor.

Spor Salonları Hastalık Yuvası OluyorSpor Salonları Sınıfta Kaldı!

Araştırma sonucu %74 oranındaki spor salonlarının spor için kullanılan ekipmanlarında düzenli olarak temizlik yapmadığını ve ter nedeniyle oluşan bulaşıcı hastalıkları engellemek adına bir önlem almadığını ortaya koydu.

İngiltere’de spor salonlarına giden 2000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma ise çok çarpıcı sonuçlar sunuyor. Buna göre:

  • Spor salonlarının %74’ü terli ve ıslak olan spor ekipmanlarının temizliğini yapmıyor.
  • Spor salonlarındaki %49 oranındaki kişi ise kendisinin olmayan su şişelerini ve havluları kullanabiliyor.
  • Spor salonlarına gelen %18’lik kesim ise öksürük, hapşırma gibi durumlara rağmen spor salonlarına gitmekten vazgeçmiyor.
  • Spor yapan kişilerin %16’sı ise spordan sonra kıyafetlerini yıkamıyor.
  • %22’lik bir kesim ise hijyenik olmadığı gibi nedenlerden dolayı spor salonlarına gitmeyi bırakıyor.

Spor Salonuna Gidenler Ne Yapmalı?

Spor salonlarında temizlik adına hangi önlemler alındığı ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bu konuda denetimden geçen spor salonları tercih edebileceğiniz gibi temizliğe dikkat etmeyen spor salonlarına bu konuda eğitimler veren adreslere yönelmeleri konusunda konuşabilirsiniz. Spor salonlarında hijyen önlemleri alınması için dilekçe verebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu