Sağlık

Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur

Rahim zarının istenilen olgunluğa erişmesi etkisiyle tüp bebek uygulamalarında artık akupunktur tedavisi de destek anlamında kullanılmaya başlandı.

Gebelik oranları da bu destek sonucunda çoğaldılar. Geleneksel Çin tıbbı içinde asırlardır kullanılan ve vücudun belirli ve tanımlanmış noktalarına altın iğneler batırılmasına dayanan akupunktur özellikle ağrı ve strese karşı yüzyıllardır biliniyor. Oldukça sıkıntılı bir dönem olan tüp bebek tedavisinde akupunktur düşüncesinin bu amaçla da uygulanmaya başlandığı düşünülebilir.

Tüp Bebek Tedavisine Etkileri

Döllenmiş yumurtanın transfer sonrası rahimde tutunup tutunamayacağı beklemek çiftler için, özellikle anne açısından meşakkatli bir dönemdir. Akupunktur hem rahatlama hem de rahim zarının istenilen olgunluğa gelmesi için başvurulan bir destek tedavisidir.

Nasıl Uygulanır?

Sinirleri uyaran altın iğneler tüm bedende beta endorfin salgısını artırır. Günlük konuşmada mutluluk hormonu olarak geçen bu salgı normalde hipofiz bezinde oluşur ve etkisi kuvvetli bir ağrı kesiciden çok daha fazladır. Akupunktur bu mutluluk hormonunun salgılanmasını tetikler ve annede doğal bir rahatlama sağlar. Rahme olan kan akışı artar, rahim duvarı kalınlaşır. Gebeliğin en belirleyici hususları arasında olan endometrium (rahim duvarı) böylece olgunlaşır. Ayrıca organ fonksiyonlarını düzenleyen, bağışıklık sistemini artıran bir tamamlayıcı tıp yöntemi olan akupunkturun genel vücut rahatlaması ile gebeliğin gerçekleşmesine de yardımcı olduğu kabul edilmektedir. Stresli günler hormon dengesini bozar, hormonlar ise tüp bebek uygulamalarındaki hamile kalma sürecinde çok önemli doğal kimyasallardır.

Ne Zaman Yapılır?

Genel olarak zamanlama embriyo transferinden bir ay önce haftada bir defa ve transfer sonrasının iki saat sonrası şeklinde verilmektedir. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Vücutta bilinen noktalar ve kulak noktaları birlikte uyarılabilir. Akupunktur yumurta kalitesi üzerinde doğal hormonları tetikleyerek olumlu etkiler yaratır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu