Sağlık

Uykusuzlukla Savaşan 5 Besin

Bilindiği üzere uykusuzluk halleri hiç çekilmemekte olup uyku halinden kurtulmak için birçok kişi besinlere önermektedir.

Metabolizmayı çalıştıran gıdalar uykuyu açtığı bilinmektedir. Buna göre sağlıklı beslenme ve rahat bir uykudan önce tüketilen yiyecekler de oldukça önem arz etmektedir.  Bu 5 besini düzenli olarak tüketmeniz sayesinde beyninizde bulunmakta olan serotanin düzeyi artacak ve melatonin duyguları azaltmanızı sağlayacaktır. Bundan dolayı da kaliteli bir uyku için oldukça faydalı olacaktır

Bu Besinler Nelerdir?

Uykusuzlukla savaşan 5 besin arasında yer alan ilk besin süt olmaktadır sütün içerisinde bulunan protein ve triptofan sayesinde uyumaya yardımcı olmaktadır. Uyumadan önce içeceğiniz ılık bir süt size hızlı uykuya dalma pozisyonuna geçirecektir.

Daha sonrasında karşımıza çıkmakta olan diğer bir besin ceviz olmaktadır. Cevizin içinde bulunan melatonin kaynağı sayesinde yine uyku için size oldukça faydalı olacak ve akşam yemeğinden sonra bir çay bardağı kadar yemeğiniz yeterli olacaktır.

Cevizden sonra karşımıza çıkmakta olan diğer besin muz olmaktadır. Muzun içerisinde bulunan serotanin ve melatonin hormanları sayesinde ve bunun yanı sıra içeriğinde bulunmakta olan magnezyum ile potasyum sayesinde kaslarınız gevşeyerek ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Diğer bir faydalı besinimiz ise daha çok ahududu olarak karşımıza çıkmaktadır, ahududu bilindiği üzere taze ve dondurulmuş olarak tüketilmesi olan bir besindir. Akşam yatmadan önce yiyeceğiniz ahududu sizin yatışmanızı sağlayacak ve uyku için hazır bir pozisyona getirecektir. Bu konu içerisinde yer almakta olan son besin ise şüphesiz yulaf olmaktadır.

Yulaf kaliteli bir uyku için oldukça önemli olup olmazsa olmaz besinler içerisinde bulunmakta olan magnezyum minerali ve melatonin hormonu sayesinde sizlere çok kaliteli bir uyku için size yardım edecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu