Sağlık

Vajinismus Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismus Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur? Günümüzün en önemli cinsel sorunlarından birisi olan vajinismus günümüzde birçok kadında görülen bir sorundur.

Vajinismus Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur? Sorusunu merak edenler için vajinismus kavramını şu şekilde tanımlayabiliriz. Kadınların cinsel arzu duymalarına rağmen partnerlerinin cinsel organlarını kendi cinsel organlarına alamayacağı korkusudur. Çoğu kişi belli etmese de bu sorun birçok kadında var olan sorunlar arasında yer almaktadır. Bu hem fiziksel hem de ruhsal bir sorun olarak tanımlanan bir sorun olup birçok kadın için sancılı geçen tedaviler ile çözüme kavuşmaktadır.

Vajinismus sorunu olan kadınlar mutlaka bu tür bir rahatsızlık için psikolojik bir destek alması gerekmektedir.

Vajinismus önemli bir sorun olarak görülmesi gerekir. Bu nedenden dolayı da böyle bir sorun yaşandığı zaman özellikle bu dönemde bayanların yapması gereken en doğru hamle mutlaka bu durumu partneri ile paylaşmasıdır. Çünkü bu durumda ona yardım edecek kişi eşidir. Bu nedenle eşlerin de birbirine karşı olan inancı ve bunun yanı sıra ortaya çıkan güveni sayesinde bu sorunun da kolay bir şekilde ortadan kalkabilmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu durum kritik bir durum olup önemsenmesi de gerekmektedir.

Eğer bu sorun iş birliği içinde çözülmezse bir süre sonra eşler bu sorun nedeniyle de birlikteliklerine de sonlandırmaktadır.

Vajinismus Sorunu Nedir

Vajinismusu açıklayıcı olursak burada özellikle kadınların istek ve arzu duymaları sonucunda eşler arasında yaşanan cinsel ilişki sırasında partnerlerinin de buna bağlı olarak kadın cinsel organlarına erkek cinsel organlarını alamama durumu ya da korkusu olarak açıklanabilir.

Bu durum aslında kulağa garip gelse de bugün bu nedenle ayrılan birden fazla çift olduğunu da söyleyebiliriz.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus sorunu yaşayan kadın ve erkeklerde bu sorunun birden fazla belirtisi bulunmaktadır. Bu başlık altında vajinismus belirtilerini ele aldık;

  • Cinsel ilişki sırasında yaşanan batma ve yanma hissi
  • Genel olarak nedensiz bir şekilde görülen vajinada ağrılar
  • İlişki sırasında istem dışı bir şekilde kasılma ve buna bağlı olarak da bacakların kapanması
  • Kaslarda kramp ve gerilmelerin yaşanması
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu