Anne-Çocuk

Yenidoğan Bebeği Nasıl Yatırmak Gerekir?

Yenidoğan Bebeği Nasıl Yatırmak Gerekir? 9 ayın sonunda büyük bir heyecan ve mutlulukla bebeğinizi kucağınıza aldığınızda sizden mutlusu o an için yoktur. Yolunu dört gözle beklediğiniz bebeğiniz gelişimi artık sizin nazik ellerinizdedir. Peki, yenidoğan bebek nasıl yatırılması gerekir?

Yenidoğan Bebeği Nasıl Yatırmak Gerekir? İlk kez anne olanların bebek büyütme konusunda oldukça araştırmacı olması gerekmektedir. Bebek nasıl beslenir, nasıl giydirilir, nasıl uyutulur ve nasıl yatırılır gibi konular çok önemlidir. İlk doğan bebek başlangıçta kendini anne karnında gibi hisseder. Bu histen dolayı bebekler cenin ismi verilen yatış pozisyonunda ilk 3 ay yatarlar. Cenin ismi verilen bu yatışta bacaklar karna çekilmiş şekille, eller ise göğse doğru gelmiş vaziyettedir. Bu pozisyon çocuklar uyanıkken dahi kalabilir.

Bebekler Doğduktan Sonra Nerede Yatırılmalıdır?

Bebeklerin dünyaya gelmeleri ile birlikte başlayan süreçte kaldıkları yer çok önemlidir. Gerek bakımı olsun gerekse de uykuda ki güvenliğini sağlamak konusunda olsun mutlaka anne yanında olmalıdırlar. Her ne kadar bebek kendi kendine uyuyabilir ve odasında kalabilir durumda olsa da ilk etapta tıkanmalar, ağlamalar, uyku bölünmeleri ve kusma gibi durumlardan dolayı yalnız bırakmamak gerekir. Riske etmeme adına ilk 4 ila 6 ay geçene dek kendi odasında geçmemesi daha uygundur.

Bebeklerin Yatağı Nasıl Olmalıdır?

Son derece narin ve hassas olan yenidoğan bebeklerin yatakları bebeği rahat ettirmelidir. Bu yüzdendir ki yatak alırken muhakkak bebeklerin rahat edebileceği kalitede olmasına bakılmalıdır. Yenidoğan bebekler düz zemine yatırılmalı ve kesinlikle yastık kullanılmamalıdır. İlk süreçte yastık kullanılması bebeklerin yeme sonrası kusmalarına sebep olmakta ve buna bağlı olarak da boğulma riski yaşamalarına etki edebilmektedir. Bu yüzden yatağın düz olması ve yastıksız olması en önemli husustur.

Yenidoğan Bebeğin Yatırılması

Bebeklerin dünyaya gelmesi ile birlikte yatış şekillerinde dikkatli olunması gerekir. Hafif eğim verilen bebekler sırtüstü yatırılmalıdır. Yüzüstü yatırmak hem tehlikeli hem de uygun değildir. Bebekler 24 saatlik dilimde 15 – 16 saat kadar uyurlar. Bu uykunun da mutlaka kaliteli ve ritüel düzende olması gerekir. Bebek gelişiminde uykunun yeri her daim büyük öneme sahiptir. Bebek dünyaya geldikten sonra ona alışkanlık edindirmek tamamen sizin elinizde. Doğru teknik ve süreklilik haline getirilen davranışlar çocuklarda düzenli uyku tesisini de otomatikman oluşturacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu