Teknoloji

Airtag Etiketi Takibinden Korunma Yöntemleri

Airtag Etiketi Takibinden Korunma Yöntemleri Nelerdir? Apple gibi cihazların sisteminde yer alan ve kişisel eşyaları takip etmeyi hem amaçlayan hem de sağlayan AirTag cihazı, işlevsellik katmasının yanında bir dizi takip edilme sorunu ile gündemden düşmemektedir.

Airtag Etiketi Takibinden Korunma Yöntemleri Nelerdir? Siber güvenlik konusunda uzman olan insanlar, AirTag gibi cihazların nasıl çalıştığını, aynı zamanda bu cihazları kullanır iken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklamaktadır. Ayrıca, benzeri takip cihazların takibinden korunma yöntemlerini de masaya yatırmaktadırlar.

Apple tarafından, kolay kaybolan nesnelerin aranmasına yardımcı olmak maksadı ile AirTag cihazı geliştirilmiştir. Geçtiğimiz sene piyasaya sürülen bu cihaz, o günden bu tarafa bir dizi suçla alakalı sorunu da beraberinde getirmektedir. Siber güvenlik konusunda uzman olan Kaspersky uzmanı çalışanlar, bu sorunun çözümü ile alakalı öneriler sunmaktadır.

AirTag Etiketinin Çalışma Sistemi

2021 senesinin nisan ayında ortaya çıkarılan AirTag etiketi, içerisinde değiştirilebilen özellikte bir pil ile hoparlör barındırmaktadır. Ayrıca sistemde, kablosuz modüle sahip bir de kartı yer almaktadır. Cihazın kullanımı, sahip olunan küçük nesnenin AirTag anahtarlığına takılması ile başlamaktadır. Takılı küçük nesnenin de nerede bırakıldığının bilinememesi ya da kaybolması durumda, iPhone arama modunun etkinleştirilmesi sayesinde kolayca yeri tespit edilebilmektedir. UWB yani ultra geniş bant teknolojisi sayesinde akıllı telefon, kullanıcısına AirTag etiketi bildirimleri aracılığıyla, sıcak yahut ta soğuk gibi yardımcı yönlendirmeler ile kaybolan nesneyi buldurtmaktadır.

Suç ve Suça Teşvik Kullanımının Çözümü

Almanya’da yaşayan bir aktivist, AirTag etiketi içeren bir zarfı postaya vermektedir. Aradan geçen zaman zarfında, posta yolu ile gönderdiği AirTag etiketi sayesinde çok gizli olduğu belirtilen bir devlet kurumunun yerini ortaya çıkarmaktadır. Adresinin gizli kalmasını istiyen insanlar yalnızca posta kutusu kullanmakta ise, içine AirTag yerleştirilen bir posta ile gerçek ikamet adresleri ortaya çıkabilmektedir.

2021 senesinin aralık ayında Kanada polisi daha ciddi bir noktaya ulaşmaktadır. AirTag etiketi kullanan suçluların, araba çaldıkları ortaya çıkmıştır. Hırsızlar, halka açık olan bir otoparkta bulunan arabaya AirTag etiketi yapıştırdılar. Aracın yerini tespit ettikten sonra bir banliyöde park halindeyken aracı çaldılar. Yapılması gereken ilk işlem, akıllı cihazın korumaya alınmasıdır. Cihaz ile çevrede bulunan AirTag etiketlerin tetkiki akıllı cihazla sağlanmalıdır. AirTag izlemesinden kurtulmak için de takip edici saptama gibi uygulamalardan yararlanılabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu