Sağlık

Bel Fıtığında Uygulanan Cerrahi Müdahaleler Nelerdir?

Bel Fıtığında Uygulanan Cerrahi Müdahaleler Nelerdir? Bel fıtığı tedavi yöntemlerinden bir tanesi de ameliyattır. Bel fıtığı ameliyatı der ve geçeriz.

Bel Fıtığında Uygulanan Cerrahi Müdahaleler Nelerdir? Her cerrahi girişimin kendi içinde farklı bir simi bulunmaktadır. Buna uygun araştırmamızdan sizler de yararlanabilirsiniz. Bu sayede cerrahi girişimlerin de birer farklı konu olduğunu görebilirsiniz. Bel fıtığında uygulanan cerrahi müdahaleler örneklerine aşağıda yer verdik.

Laminektomi Yöntemi

Omurların hareket ettiği ve yay şekline geldiği yere lamina bölgesi denir. Burada bulunan sinirler omurlara baskı yapar. Bu alanda yer alan sinirlerin çıkarılması işlemine laminektomi ismi verilir. Mikro seviyesinde küçük bir kesi ile iç kısma girilir. Bu nedenle mikro cerrahi alanında çalışmalar yapılması uygundur. Kat ve kat görüntü büyütülerek cerrahi operasyon gerçekleşir. Amaç sinir tedavisinde ve kesilerin oluşturulmasında, sinir ve damar akışını bozmamaktır. Gerekli durumlarda sadece sinirler değil lamina da çıkarılır.

Yapay Disk Cerrahi İşlemi

Bu cerrahi işlem için lokal anestezi değil genel anestezi uygundur. Yapay disk cerrahi işlemi hastanın bel kısmında bir tek omur ile ilgili sıkıntı olduğunda yapılan cerrahi işlemlerdendir. Bel fıtığında cerrahi işlem gerektiğinde ve tek bir diskten kaynaklı problem olduğunda bu cerrahi işlem kullanılır. Eklem iltihabına bağlı bel fıtığında ya da kemik erimesi hastalarında oluşan bel fıtığı cerrahi işlemelerinde yapay disk cerrahisi işlemi tercih edilmemektedir. Bu işlemde problem yaratan disk çıkarılır. Yerine yapay bir disk yerleştirilir. Bu nedenle de ismi yapay disk cerrahi işlemi olmaktadır. Ciddi ve birkaç gün hastanede kalınması gereken bel fıtığı ameliyatları içerisinde yer almaktadır.

Spinal Füzyon Yöntemi

Spinal füzyon işlemi de diğer bel fıtığı ameliyatları gibi genel anestezi ile uygulama alanı bulmaktadır. Burada omurlar birbirine sabitlenerek yapılır. Sabitleme işleminde gene hastanın başak bir bölgesinde yer alan kemikten parça çıkarılır, bu alana sabitlenir. Plak vida işlemi de yapıldığı için ciddi bir cerrahi operasyon olarak karımıza çıkmaktadır. Spinal füzyon ile birlikte hastanın omuriliği sabitlenir.

Görüldüğü üzere bel fıtığı tedavisinde çok yönlü olacak şekilde birçok seçenek bulunuyor. Hem ameliyat hem iğne hem de ilaç tedavisiyle hastalığın durumuna bağlı olarak çok fazla seçenek yer alıyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu