Sağlık

Çocuklarımızı Güneşten Nasıl Korumalıyız?

Çocuklarımızı Güneşten Nasıl Korumalıyız?

Güneş ışınlarının dik olarak geldiği 11.00-13.00 saatleri arasında çocuklarımızı dışarıya çıkarmamaya özen gösterelim  ya da çıkmanız gerekiyorsa güneşten koruyucu önlemlere daima dikkat edin.Yaz aylarında bu saatlerde hava çok fazla güneşli olmasa bile korunma önlemlerini aksatmayın,nedeniyse bulut UV ışınlarını filtre etmiyor, yani bulutlar arkasında saklanmış olan olan “görünmez güneş ışını” da cilt hasarına yol açabiliyor.

Yararsız ultraviyole ışınlarından korumak için öğlen saatlerinde plaj ve park gibi yerlerde ağaç,tente ya da şemsiye altında oturun.

Sıkı dokunmuş,yaz mevsimine müsait,pamuklu giysiler giydirin çünkü  sentetik ve teri hapseden naylon muhteviyatlı kumaşlardan oluşturulmuş kıyafetler terleme ile pişik bunun gibi cilt döküntülerine yol açtığı biliniyor.Islak giysilerin kuru giysilere göre ve açık renkli giysilerin koyu renkli giysilere nazaran güneşten daha az koruduğunu da unutmayın.

Geniş siperli şapka takmayı asla ihmal etmeyin nedeni ise beyzbol şapkaları kulağı ve boynu korumaz.Bu sebeple halkalı şapkalar  çocuğunuz için daha iyi bir tercih olacaktır.

Hem UVA hem de UVB ışınlarından koruyan güneş gözlüğü takmasını özendirin.Aldığınız bu tedbir ileride yararsız UV ışınlardan ötürü oluşabilecek kataraktı engelleyecektir.

Güneşten koruyucu kremi dışarı çıkmadan yaklaşık yarım saat önce sürmeye başlayın ve vücudunun hemen her yerine eşit şekilde uygulayın,elleri,ayakları,dizleri ve enseyi tam olarak unutmayın. Yavrunuz ile dışarıda bulunduğunuz zaman boyunca 2 saat aralıklarla da tekrarlayın.Terlemeli yoğun egzersizlerden sonra güneş koruyucuları tekrarlayın yada suya, tere ve kuma dayanıklı olanlarını tercih edin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu