Anne-Çocuk

Çocukların Altını Islatmasının Nedenleri Nelerdir?

Çocukların Altını Islatmasının Nedenleri Nelerdir? sorusu bir çok anne babanın cevap aradığı sorulardan biridir. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili merak edilen detayları ele aldık.

Çocukların Altını Islatmasının Nedenleri Nelerdir? Çocukların altını ıslatması oldukça hassas bir konudur. Böyle bir durum yaşandığında anne ve babaların çocuklarına yaklaşımına oldukça özen göstermeleri gerekmektedir. Peki çocuklarda yaşanan alt ıslatma neden olur? İşte cevabı..

Çocuklar Altını Neden Islatır?

Annelerin çocukları hakkında en çok şikayetçi olduğu konuların başında çocuğum neden altını ıslatıyor? Sorularını çok sormaktadırlar. Çocuklar belirli bir yaşa kadar altını ıslatmaktadır. Çocukların altını ıslatmasının nedenleri olarak birçok sorun bulunmaktadır.2 yaşından sonra gece ve gündüz altını ıslatan çocuklar uzun süre devam ettiriyorsa çocuğu bir üroloji bölümüne götürmek gerekir. Genel olarak 2 ve 4 yaşarası çocuklar çişlerini tutabilirler. 3 yaşlarındaki çocukların % 30 altını ıslatmakta, 5 yaşlarında % 10 ve 10 yaşlarında % 5’e kadar düşmektedir. Erkek çocukları kız çocuklarına göre en çok altını ıslatmaktadır. Bu oran % 90 kadardır. Bir çocuk 6 yaşında olmasına rağmen ayda 2 veya daha fazla altını ıslatıyorsa sağlık yönünden bir problem vardır.

Çocuklar Altını Neden Islatır?

 • Geceleri altını ıslatan çocukların % 90 kadarı fizyolojik olarak ıslatır
 • Geceleri idrarının geldiğini hissetmezler
 • Mesanenin küçük olması
 • Uykularını çok derin uyurlar
 • Genetik olan nedenler

Altını ıslatan çocukların geneli genetik olmaktadır. Anne ve baba dan birisinde önceden bu sorun varsa çocukta da olmaktadır. Anne ve babada bu sorun yoksa diğer akrabalarda bu sorun olmuştur. Genetik olmayan çocuklar hala altını ıslatmaya devam ediyorsa çocuk da idrarda bakteri, idrar yolu enfeksiyonu, besin alerjisi ve kabızlık ortaya çıkar.

Çocuğunuz Altını Islatıyorsa

Bazı Anne ve babalar çocukları altını ıslattıkları zaman cezalandırmaktadır. Bu durumlar çocukların korkmalarını ve ileriki yaşlarda bazı travmaların ortaya çıkmasına neden olur. Çocukların kendilerine güveni sarsılır. 6 yaşına geldikten sonra üroloji hekimine gidilerek kontrol yaptırılmalıdır. Doktor tarafından birçok incelemeler yapılır, daha sonraları elde edilen bilgiler dahilinde doktor kararını verir. Çocuğun ailesine çocuğu geceleri tuvalete gitmesi için uyandırmasını söylenir. Çocuğunuzun altını ıslatmaması için,

 • Geceleri tuvalete gitmeyi alıştırın
 • Yatağının devamlı kuru olmasını isteyin
 • Çocuk yatmadan 1 veya 2 saat önce sıvı gıdalar vermeyin
 • Kafein içeren içeceklerden kaçınması gerekir
 • Yatacağı zaman tuvalete gitmesini tavsiye edin
 • Geceleri altına bez bağlayarak tuvalete gitmesi engellenmiş olur, bez bağlamayın
 • Çocuğunuzu ayda bir defa üroloji bölümüne kontrol ettiriniz.

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu