Eğitim & Kurs

Oyunculuk Yeteneğini Geliştirmek İçin Neler Yapılmalı?

Oyunculuk Yeteneğini Geliştirmek İçin Neler Yapılmalı? Kişinin kendine has bir özellik olan oyunculuk yeteneğini geliştirmek için neler yapmalı ve nasıl hareket etmeli gibi bir çok soru sorulmaktadır. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili merak edilen tüm detayları sizler için ele aldık.

Oyunculuk Yeteneğini Geliştirmek İçin Neler Yapılmalı? 21.yüzyılda en rağbet edilen işlerden biri olan oyunculuk ve genellikle genç ve orta yaş sınıfının tercih etmektedir. Oyuncu olmak, ünlü film veya dizilerde oynayarak meşhur, parmakla gösterilen ve kendini ispat etmiş biri olmak için çaba sarf edilir iken maalesef kendilerine oyuncu olabilir miyim, oyunculuk yeteneğim var mı diye sormuyorlar. Öncelikli olarak şunu bilmemiz gerekir ki oyuncu olabilmek için yeteneğimizin olması gereklidir. Bu yeteneğimizi de eğitimlerle pekiştirerek ancak iyi bir oyuncu olabilir ve böylelikle hedeflediğimiz hayallere ulaşabiliriz.

Dizi, Sinema ve Medya Sektöründe İlerlemek mümkün mü?

Evet, mümkün eğer Dizi, sinema ve medya sektöründe ilerlemek istiyorsanız iyi bir eğitim alınarak, oyunculuğun gerektirdiği hassas konulara dikkat edip tecrübeli insanlar ile çalışılırsa kısa zamanda ilerlemek mümkündür ancak öncelikle püf noktaların neler olduğunu söylemeden önce şunu da belirtmek isterim her ne kadar televizyon ve medya sektörü dışarıdan insana süslü gözükse de oldukça acımasızdır. Sizlerden sizi siz eden değerlerden vazgeçmeniz istenebilir hatta bazı hususlarda ters düşülmesi halinde ise zirve de meşhur, parmak ile gösterilen birisi iken artık bittim denebilecek noktaya çok kısa sürede geçiş yapabilirsiniz. Püf Noktalar;

  1. Nefes egzersizleri yapın, günde en az 15-20 dakika alıştırma yapın, diyaframınızı kullanmasını öğrenin ve geliştirin. Böylelikle konuşmalarınız daha kalite ve akışkan olur.
  2. Rolünüze çok iyi adapte olun, adeta yaşayın böylelikle seyirciyi daha iyi etkilersiniz
  3. Oynadığınız rolü iyi bilin, size ait olan bölümü defalarca okuyun hatta senaryonun hepsine vakıf olmaya çalışın, böylelikle daha kontrollü bir yaklaşıma sahip olursunuz
  4. Fiziki görünümümüze dikkat etmeliyiz fazla kilolardan kaçınmalıyız.
  5. Kendi kendimize olduğumuz zaman oynayacağımız role çalışmalıyız
  6. Eğer herhangi bir yerde rol almadıysak kendimize idol bir oyuncu seçip onun oynadığı rolü kendi kendimize taklit ederek, kabiliyetimize uygun pratikler yapmalıyız ki oyunculuk yeteneğini geliştirmek mümkün olsun.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu