Dekorasyon

Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi Nelerdir?

Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi Nelerdir? Dekorasyonda birçok önemli unsur vardır. Bunlarda biri de şüphesiz ki aydınlatma olur. Peki, dekorasyonda aydınlatmanın önemi nedir?

Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi Nelerdir? Dekorasyonda en önemli ve tamamlayıcı olan şey şüphesiz ki aydınlatmadır. Peki doğru aydınlatma ve renk seçimi nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli?

Renk Sıcaklığı

Renk teorisi, soğuk ve sıcak renklerin olduğunu gösterir ve aynı şey ampuller için de geçerlidir. Daha sarı tonlar ortamı ısıtan, beyazlar ise soğuyan tonlardır. Bu nedenle amaç mekanı rahat ettirmekse sarımsı ışık idealdir. Konfor ve dinlenmenin vazgeçilmez olduğu yatak odalarında, oturma odalarında ve TV odalarında tercih edin. Bu aynı zamanda uyku hormonunu uyarmaya yardımcı olacak ve daha iyi bir gece geçirmenizi sağlayacaktır.

Ofis, mutfak, banyo ve çamaşır odası gibi yoğun aktivitenin olduğu ve daha fazla dikkat etmeniz gereken yerlerde beyaz ışıkları tercih edin. Vücudunuzu uyanık kalmaya teşvik ederler. LED ampuller asla ısınmadıkları için idealdir. Renk sıcaklığı konusunda da dekorasyonda aydınlatmanın önemi bu şekildedir.

Parlama

Parlama, ışık bir cisme çarptığında ve gözümüze yansıdığında meydana gelen büyük bir rahatsızlıktır. Bazen rahatsızlığa neden olmanın yanı sıra düzgün görmemizi engeller. Bu nedenle, aynaların, TV ve bilgisayar ekranlarının veya diğer yansıtıcı yüzeylerin yakınında ışıklardan kaçının. Nesneyi hareket ettirerek veya üzerine lambaları ve aydınlatma armatürlerini yerleştirerek sorunu düzeltin.

Görünüm ile Uyumluluk

Ortamların uyumu, refah için önemlidir ve doğru aydınlatma ile sağlanabilir. Bunu yapmak için, her alanın işlevine bağlı olarak birkaç ışık noktası oluşturun ve dekorasyonu geliştirin.

Bir odayı eşit şekilde aydınlatmak için güçlü, merkezi bir ışığa sahip olun. Bazı yerlerde, masa ve köşe lambaları aracılığıyla yumuşak, dolaylı ışık ekleyin. Daha dekoratif objeleri ve mobilyaları vurgulamak için mafsallı lambalar ve duvar aplikleri ile tamamlayın.

Orantı

Aydınlatma armatürünün çevreye göre oranını düşünmek gerekir. Küçük odalara ve alçak tavanlara büyük ve gösterişli avizeler takmamaya dikkat edin.

Öte yandan, geniş ve çift yükseklikteki alanlarda çok dikkatli olun. Işık, aydınlatmak istediğiniz tüm alanı kaplayacak şekilde olmalıdır. Bundan dolayı lambanın boyutunu alanın boyutuyla nasıl ayarlayacağınızı bilin. Aydınlatma konusunda uzmanlaşmış yerlerden lamba ve armatür satın alın. Çünkü seçim yapmak için daha fazla olanağınız var.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu