Gebelik

Hamilelik Sürecinde Uzak Durulması Gerekenler

Hamilelik Sürecinde Uzak Durulması Gerekenler Nelerdir? Gebelikte uzak durulması gerekenler bir liste yapılacak olsa ilk başta sigara ve alkol gelir. Ardından da kafein içeren tüm içecekler gelir.

Hamilelik Sürecinde Uzak Durulması Gerekenler Nelerdir? Hamilelerin sigara dumanına dahi maruz kalmaması gerekir. Bu yüzden hamile olan kadın ve çevresi bu gibi şeylere oldukça dikkat etmelidir. Doğum sırasında anne sağlığı için ve içeride ki bebek için alkol ve sigara tüketimi büyük zarar verir. En uzak durulması gerekenlerden ilkidir.

Hamilelik Sürecinde Uzak Durulması Gerekenler

Hamilelikte kola ve kakaolu içeceklerin tüketilmesi önerilmez. Çaydaki “çay faktörü” demir eksikliğine neden olabilse de, diğer maddeler çocukları olumsuz yönde etkileyebilecek kafein içerdiğinden alınması önerilmez. Türk kahvesi de önerilmeyen içecekler arasındadır ama bir küçük fincan içilmesi bir zarar oluşturmaz. Maden suyu (soda) içmenin hiçbir olumsuz yönde problemi yoktur. Nane, limon, adaçayı, ıhlamur, gül, papatya ve diğer tamamen doğal bitkisel infüzyonlar hiçbir katkı maddesi olmadan hamilelik sırasında da alınabilir.

Hamilelikte alkol tüketimi, çocuklarda “fetal alkol sendromu” olarak tanımlandığı ve zeka geriliği ve bazı iskelet anormallikleri şeklinde kendini gösteren sorunlara yol açtığı için kesinlikle zararlıdır. Hamilelikte gereksiz kalori tüketimini azaltmak esastır. Fazla kilolu olmanın gestasyonel diyabet, yüksek tansiyon, doğum güçlüğü, bebek için önemli komplikasyonlar ve sırt ağrısı gibi sorunları artırdığını asla unutmamalıyız. Bu nedenle hazır satılan kekler, paketli bisküviler, reçel ve tüm meşrubat içecekleri gibi şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya çalışmalısınız. Ayrıca pişmiş yiyecekler, kızarmış yiyeceklere tercih edilmelidir. Ayrıca fazla tuzdan kaçınılmasını önerir. Gebelerin tuz ile arasının iyi olmaması gerekir.

Bu nedenle hamilelikte bebeğin iyi beslenmesi için fazla yemek ve dengesiz beslenmek, daha az sağlıklı beslenmek ve doğumdan sonra eski haline dönmek doğru değildir. Temel ilke doğru ve düzgün şekilde dengeli beslenmedir.

Gebelikte sıvı tüketimi de tüketilen diğer besinler kadar önemlidir. Hamilelik sırasında bol su ve sıvı içmek sizin ve hamileliğiniz için çok faydalı olabilir. Özellikle hamileliğin son haftalarında bol su içmek idrar yolu enfeksiyonları (bebeğin amniyotik sıvısı normalden az), erken doğum, kabızlık ve ishal gibi birçok durum için önleyicidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu