Sağlık

Dış Genital Organ Kanseri

 

Vulva kanseri olarak da bilinmekte olan dış genital organ kanseri özellikle bayanlarda yaşanabilecek kanser türleri arasında yer almaktadır. Klitoris ve labiayı içermekte olan vajen girişini çevrelemekte olan deri kanseridir. Yaygın bir kanser türü değildir. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenle özellikle belirtilerini görülmesi durumunda mutlaka uzman doktora danışılması gerekir. Kişilerde farklı durumlar özellikle kanser riskinin artmasına neden olabiliyor. Her kanser türünde olduğu gibi erken dönemde uygulanacak olan tedavi kısa süre içerisinde oluşacak risklerin azaltılmasını sağlamaktadır.

Bayanlarda ortaya çıkabilecek kanser türleri arasında yer alan vulva kanseri sık görülmemesi ile birlikte oluşması halinde erken dönemde uygulanacak olan tedavi ile hastanın durumunun düzeltilmesi sağlanabilir. Bu kanser türünün oluşması halinde özellikle birkaç yıl boyunca yavaş gelişimi kişinin fark etmesini engellemektedir. Bu nedenle daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Dış Genital Organ Kanseri Belirtileri

Farklı belirtilerin ortaya çıkması ile kendini göstermektedir. Bu nedenle erken evrede teşhisin yapılabilmesi için düzenli kontrollerin yapılması gerekiyor. İlk dönemlerde kendini belli etmemesi ve daha sonrasında belirtilerin ortaya çıkması nedeniyle kadınların düzenli olarak yaptıracakları kontrol özellikle kanser riskine karşı önlem alınmasını sağlayacaktır. Ortaya çıkacak olan dış genital kanseri belirtileri şunlardır;

  • Vulvada devam eden kaşıntı ve yanma hissinin oluşması,
  • Adet kanamasının dışında kanama oluşması,
  • Döküntü, deride kalınlaşma ya da siğil durumlarına neden labia derisinde yüzeysel değişikliklerin yaşanması,
  • Labia derisinin olması gerekenden daha soğuk ya da kırmızı renkte olması,
  • Vulva üzerinde oluşan hassasiyet ya da şişlik durumları,
  • Cinsel ilişki ya da işeme halinde kasıkta oluşan ağrı özellikle kanserin ortaya çıkarabilecek belirtileri arasında yer almaktadır. Bu nedenle bayanların bu tarz belirtiler görmesi durumunda mutlaka uzman doktora danışması gerekir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu