Gebelik

İlişki Sonrası Akıntı Olması Hamilelik Belirtisi Midir?

Kadınlarda vajinal akıntı, ergenlikle birlikte başlar ve her zaman hastalık belirtisi değildir. Hormonların hızlı çalışması ve rahim ağzının kendini yenilenmesinden kaynaklı olan akıntılar, olması gereken akıntılardır. Akıntı ne kadar fazla ise, östrojen hormonunun çok salgılandığı anlaşılır. Menopoz dönemiyle akıntı da kesilir.

İlişik sonrası akıntı olması, normal olması gereken bir durumdur. İlişki sonrası normal vajinal akıntı ve anormal vajinal akıntı olmak üzere iki farklı akıntı türü söz konusu olmaktadır.

Hamilelik Şüphesine Neden Olan Akıntılar

İlişki sonrası akıntı boyutu ve akıntı rengi kadından kadına değişiklik göstermektedir. Bu da metabolizmaların farklı işlediğinin göstergesidir. Erken hamileliğin göstergesi olan kahverengi renkli vajinal akıntılar, döllenen yumurtanın rahim duvarına tutunmak istediğini göstergesidir. Tam tersi, düşük riskinin belirtisi olan akıntının nedeni ancak doktor muayenesi ile anlaşılabilir.

Hamilelik Tanısı

Her vajinal akıntı hamilelik belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Vajinal akıntıların birden çok nedeni olabilir. Vajinal akıntı ile birlikte hamilelikle ilgili diğer belirtilerde görülüyorsa, evde test yapılıp doktora gidilerek sonuç netleştirilmelidir. Akıntı rengi kırmızı tonları ise, acilen doktora gidilmelidir. Çünkü düşük riskinin söz konusu olması yüksek ihtimaldir.

Vajinal akıntı hamilelik nedeni ile oluşmuşsa, ilerleyen dönemlerde akıntılar farklı boyutlarda görülebilir. Kimi hamileliklerde vajinal akıntılar artarken, kimi hamilelerde hiç akıntı görülmeyebilir.

Akıntı Hangi Durumlarda Hamilelik Belirtisidir?

Her ilişki sonra hamilelik belirtisi var ve akıntı varsa, erken gebelik belirtisidir. Bu akıntıların nedeni, rahim duvarının sağlamlaşması ve kalınlaşmasıdır. Bu da hamilelik boyunca enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Hamilelikte ta ki akıntının rengi ne zaman değişirse, o zaman bir sorun olduğunun göstergesidir. Acil olarak doktor ile iletişim kurulması gerekir.

İlişki sonrası akıntı olması hamilelik belirtisi ise, akıntı renginde değişiklik söz konusu olur. Kesin tanı doktor muayenesi ile konulur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu