Anne-Çocuk

Emzirmek Sadece Bebeğe Değil Anneye De Faydalıdır

Emzirmek sadece bebeğe değil anneye de faydalıdır. Emzirmek işlevsel olarak bebeğin tüm hayatını etkiler. Ayrıca annenin genel durumuna etkiler.

Emzirmenin annelere faydası günümüzde sürekli olarak karşımıza çıkmaz. Çünkü emzirmek bebekler için hayati bir işlevdir. Bu yüzden de günümüzde emzirmenin işlevsel özellikleri ve faydaları hakkında genellikle bebekler yer alır. Fakat emzirmenin işlevsel faydaları anneleri de etkiler.

Anne sütü her zaman için değerlidir. Özelliklede içerik bakımından oldukça özel bir sıvıdır. Annelerin doğum sonrası emzirme süreçleri hakkında çeşitli bilgiler yer alır. Bu bilgiler arasında anneler için iki önemli bilgi yer alır. Onlardan ilki; anne sütünün bebeğin gelişimine etkisidir. İkincisi ise emzirme işleminin anne olan etkisidir. Uzmanların genel görüşlerine göre emzirmenin anneler için faydaları şunlardır;

Depresyona Girme Şansını Düşürür

Hamilelik; doğum anı ve sonrası süreçlerinde anneler farklı duyguları sıklıkla yaşar. Daha duyarlı ve hassas olurlar. Hormonların genel etkisi; annenin psikolojisini esir alır. Bu yüzden de yeni doğum yapan annelerin depresyona girme eğilimleri daha yüksektir. Emzirme sırasında anne bebek ile oldukça güçlü bir bağ kurar. Bebeğin genel enerjisi anneye geçer. Bu durum ise emziren annelerin depresyona girmelerine engel olur.

Vakit Açısından Tasarruf Sağlar

Emziren anneleri; genel emzirme hazırlık süresi oldukça kısadır. Sadece göğüsün emzirme için hazırlanması gerekir. O da birkaç saniyelik iştir. Fakat emzirmeyen anneler; bebeğin emme gereken malzemeleri hazırlaması ve sürekli olarak temizleme gerekir. Ayrıca saklanma koşullarına doğru olarak hazırlama gerekir.

Kilo Verme Sürecinde Oldukça Etkilidir

Emzirmek annelerde kilo alışverişlerini sağlar. Emzirme sürecinde anneler istemsizce yağ yakar. Doğum sonrası istenmeyen kilolar; emzirme işlemi ile kolayca kurtulur. Böylece annelerin moralleri ve enerjileri daha sağlıklı olarak ilerler.

Genel Sağlık Durumunu Korur

Emzirme işleminde; vücut için normal bir süreç gelişir. Bu süreç içerisinde anne emzirerek pek çok hastalıktan korunur. Özelliklede kanser çeşitlerinde kadınların pek çoğu emzirme yöntemi ile korunur. Çünkü doğum sonrası gelen süt; doğru şekilde kullanılır. Vücudun genel işleyişine engel bir durum oluşmaz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu