Gebelik

Gebeliğin 10. Haftasında Genetik Tarama Testi

Anne ve bebeğin sağlığı için gebeliğin 10. haftasında genetik tarama testi uygulanması anneden alınan kan sayesinde bebeğe ait olan hücrelerdeki DNA’nın incelenmesi sağlanıyor.

Günümüzde özellikle hamilelik döneminde uygulanmakta olan genetik tarama testi giderek yaygınlaşmaya başladı. Bebeğe ait DNA’nın incelenebilmesi için kullanılmakta olan test uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Özellikle bebeklerde kromozom hastalığı ya da down olup olmadığının belirlenebilmesi için uygulamaktadır. Bebeklerde var olan hastalıkların belirlenebilmesi için gelişen tıptan yararlanılarak yapılacak olan uygulamanın sorunsuz şekilde tamamlanması sağlanmaktadır. Gerekli görülmesi durumunda uygulanmaktadır. Özellikle yapılan kontrollerin ardından şüpheli durumlar oluşması halinde önerilmektedir.

Tanı testleri amniyon sıvısından veya kordondan girilerek bebeğe ait olan materyalin alınması ile uygulanmaktadır. Alınan materyal üzerinden yapılacak olan kontroller herhangi bir problem olup olmadığının belirlenmesini sağlamaktadır. Alınan materyal üzerinden kromozom sayısı veya yapı olarak inceleme mümkündür. Bu nedenle geniş çaplı yapılacak olan kontroller sayesinde bebekte herhangi bir hastalık olup olmadığının belirlenmesi sağlanabilir. Gebelik döneminde yapılacak olan genetik tarama testi uygulaması 10. haftada uygulanmaktadır. Doktor kontrolünde yapılan incelemelerin ardından özellikle riskli bir durum gözlenmesi durumunda uzman doktorlar tarafından uygulama yapılabilir.

Genetik Tarama Testi İncelemeleri

  1. haftada özellikle bebek hücresi anne kanına geçmiş durumdadır. Bu nedenle testin hamileliğin ikinci haftasında yapılması gerekiyor. Özellikle ortaya çıkabilecek risklerin önlenmesi adına uygulanmakta olan gebelikte genetik tarama testi bebekte oluşabilecek her türlü rahatsızlığın belirlenmesini sağlayabilir. Herhangi bir problem yaşanmaması için uzman doktorlar tarafından uygulama yapılması gerekir. Bu nedenle özellikle gerekli olması halinde mutlaka alanında uzman olan doktorların tercih edilmesi başarı oranını arttırmaktadır. Tanı konulabilmesi için alınan materyalin üzerinden laboratuvar ortamında gerekli kontroller sağlanmaktadır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu