Diyet

Sarı Nokta Hastalığına “Diyet” Kalkanı!

Görme kayıplarının yaşanmasının en büyük etkeni olarak görülen sarı nokta hastalığı yani makula dejenerasyonu kişilerde ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardan biridir.

Hastalığın ortaya çıkması durumunda uygulanacak olan tedavi hastalığın hızla ilerlemesini yavaşlatmak amacıyla yapılabilir. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalara göre beslenme konusunda dikkatli olunması sarı nokta hastalığının yavaşlatılmasını veya kısmen durdurulmasını sağlayabileceği belirtiliyor. Tüketilecek olan gıdalara dikkat edilmesi özellikle hastalığın ilerlemesini yavaşlatılabileceği gibi aynı zamanda kısmi olarak durdurulmasına da sağlayabilir.

Gözün kaliteli ve keskin bir şekilde görmesini sağlayan bölgesi retinadır. Bu nedenle özellikle makula kısmında bulunan görme hücreleri aydınlık alanda renkli ve aynı zamanda keskin bir şekilde görmenin organize edilmesini sağlar. Zaman içerisinde görme oranının azalması, düzensiz görme veya orta noktayı görememe gibi durumların yaşanması söz konusu olabilir. Gözde oluşacak bu tarz problemler sarı nokta hastalığını işaret etmektedir. Özellikle 50 yaş üzerinde yaşanabilecek körlük nedenlerinin başında gelmektedir. Yaşa bağlı olarak yaşanabilecek olan makula dejenerasyonu özellikle gözde oluşan problem nedeniyle ilerleyen zamanlarda körlük durumunun oluşmasına neden olabiliyor. Bu nedenle kişilerde hastalığın ortaya çıkması durumunda dikkatli olunması gerekir.

Sarı Nokta Hastalığına Beslenmenin Etkisi

Günümüzde özellikle yaşanan hastalıklar arasında yer alan sarı nokta hastalığı tedavisi için henüz bir çözüm bulunamamıştır. Kesin bir tedavi süreci olmaması ile birlikte hastalığın ilerleyişini yavaşlatmak veya kısmi olarak durdurmak için farklı yöntemler kullanılabilir. Hastalığı kısmi olarak engellemek veya yavaşlatmak amacıyla özellikle beslenmeye dikkat edilmesi önemlidir. Doğru gıdalar ile beslenmek vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin karşılanmasını sağladığı gibi aynı zamanda gözün daha iyi görmesini sağlayabilir. Bu nedenle uzmanlar tarafından önerilen diyet listeleri kişilerin yaşamış olduğu problemleri azaltmak adına etkili olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu