Gebelik

Hangi Durumlarda Normal Doğum Tercih Edilmez?

Günümüzde her ne kadar anne adaylarının korktukları için sezaryen doğumu tercih ettikleri anlayışı olsa da bu durum çok yanlış bilinir. Anne adayı yapacağı doğum yöntemine bir dereceye kadar karar verse de doğumun nasıl yapılacağına en son uzman hekim karar verir. Normal doğum her zaman en doğru ve en sağlıklı doğum yöntemi olarak kabul edilse de çoğu zaman hem annenin hem de bebeğin sağlığını riske atan bir yoldur.

 Hangi Durumlarda Normal Doğum Tercih Edilmez?
Hangi Durumlarda Normal Doğum Tercih Edilmez?

Normal doğum yapmak isteyen ve bu konuda ısrarlı olan anne adaylarına uzman hekim tarafından bir şans tanınır ve 40. Haftaya kadar anne ve bebek sağlığı yakından incelenir. Eğer bebek çok iri değil ise anne vajinal olarak muayene edilir. Vajinal muayenede kemik çıkıntılarında herhangi bir fazlalık var mı, bebek buradan geçebilir mi, anatomik yapıda bir darlık var mı, pelvik darlık var mı diye merak edilen tüm etkenler doktor tarafından incelenir. Özellikle de pelvik darlığın olduğu durumlarda normal doğum tercih edilmez.

 Hangi Durumlarda Normal Doğum Tercih Edilmez?v
Hangi Durumlarda Normal Doğum Tercih Edilmez?

Kilolu Bebeklerde Normal Doğumu Tercih Edilmez!

Normal doğuma uygun olmayan bir diğer sebep ise bebeğin 4 kilodan fazla olması durumudur. Bu durumda hem anne hem de bebek için ciddi travmalar meydan geleceği için normal doğum istememek daha sağlıklıdır. Bebeğin fazla kilolu olması vajinadan geçememesine neden olur. Özellikle başı geçse de omuzlarının geçememesi doğumu zora sokarak anne ve bebek sağlığı için de tehlikeli bir durum yaratır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu