Sağlık

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi nedir? Tüketilen besinlerin hijyenik ortamlarda hazırlanması sağlık açısından son derece önemlidir. Bizde yazımızda gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Bunları ele alalım.

Gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Pek çok kimse bu konuda bilgi sahibi olmak ister. Temel yaşam kaynağı olan besinlerin doğru koşullarda ve ortamlarda saklanması sağlık açısından gereklidir. Özellikle yüksek sıcaklıklarda besinlerin bozulmaya daha müsait olması bu konuda tedbirli davranmayı gerektirir. Bizde yazımızda gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Bu konuyu ele alalım. Fakat bundan önce gıda zehirlenmesinden kısaca bahsedelim.

Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi farklı organizma ve toksinlerle temas haline geçen besinlerin tüketilmesi ve sindirim sistemine girmesiyle meydana gelir. Gıda zehirlenmesine en çok bozulmuş, mikroplanmış besinlerin yanı sıra bakteri, virüs ve parazitler neden olmaktadır.

Tarihte de örneği olan gıda zehirlenmesi salmonella bakterisinin sebep olduğu tifodan birçok insan hayatını kaybetmiştir. Günümüzde de gıda zehirlenmesi haberlerine rastlamak mümkündür. bu yüzden gıdaların hijyeni, saklanma koşulları gibi birçok faktöre dikkat etmek gerekir. Yazımızın devamında gıda zehirlenmesi belirtisi nelerdir bunları ele alalım.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Gıda zehirlenmesi oldukça ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu yüzden tüketilen gıdaların hijyenik ortamlarda işlenmesi önemlidir. Merdiven altı olarak tabir edilen yerler gıda zehirlenmelerinin yaşanabileceği yerlerdir. Bunun dışında evde hazırlanan yiyeceklerin uzun süre açıkta kalması, dondurulmuş gıdaların oda sıcaklığında çözdürülmesi ve tarihi geçmiş ürünlerin kullanımı da gıda zehirlenmelerine yol açar.

Gıda zehirlenmesinin en belirgin belirtileri kusma, ishal, mide bulantısı ve şiddetli karın ağrısı olarak sıralanabilir. Bunun yanında kanlı ishal, yüksek ateş de görülebilir. Bu belirtiler gıdaların tüketilmesinden bir süre sonra yada 36 saat içinde etkilerini gösterir. Hastaneye gitmeye gerek kalmadan birkaç gün dinlenerek bu rahatsızlık atlatılabilir.

Gıda zehirlenmesi evde tedavi edilebilecek nitelikte bir rahatsızlıktır. Bol sıvı tüketmek oldukça önemlidir. Kusma, mide bulantısı ve ishal ile kaybolan sıvı ihtiyacını bol su takviyesiyle dengelenebilir. Ayrıca sebze ağırlıklı beslenmeyle birkaç gün içinde iyileşmek mümkündür. Uzun süre yüksek ateş ve diğer rahatsızlıklar devam ediyorsa bir doktora başvurmak yararlı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu