Gebelik

Hamilelik Sırasında Vücut Değişiklikleri

Hamilelik sırasında vücut değişiklikleri anne adaylarına göre değişiklik göstermesine rağmen ortak özelliklere sahip değişikliklerde mevcuttur.

Kadına ait olan vücut, hamileliğe uyum sağlamak için değişikliklere maruz kalır. İkinci bir canlıya yer açmak için uğraşan vücut; onun fizyolojik varlığına, besin ve oksijen ihtiyacını karşılamaya ve atıklarını atmaya motive olurken, doğum için vücudunu hazırlamaya çalışacaktır. Hamileliğe adapte olmada annenin yaşı ve genetik faktörler oldukça etkilidir.

Hamilelikte Genel Değişiklikler

Hamilelik boyunca anne adayının fizyolojik yapısında değişiklikler olur ve anatomik yapısını da etkiler.

  • Anne adayının düzenli olarak vücut ağırlığı artar. Hamileliğin sonunda vücut ağırlığı %25 oranında artmış olur.
  • Memeler büyür ve memelerin hassasiyeti artar.
  • Aşırım yeme isteği oluşur. Yani iştah artışı görülür. Hatta olur olmaz şeyleri yeme isteği söz konusu olabilir. Halk dilinde buna aşerme denilir.
  • Özellikle hamileliğin ilk üç ayında bulantı ve kusma görülebilir. Bazı hamileliklerde bu süreç biraz daha uzayabilir.
  • Hamilelikte kokuya olan duyarlılık artabilir.

Hamilelik İle Solunum Sisteminde Oluşan Değişiklikler

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte hamilelikte bazı adaylarda, nefes almada zorluklar söz konusu olabilir. Kaburgalar dışarı doğru kabarırken, diyaframda değişiklik olur ve 4 cm yukarı doğru kalkma görülür.

Hamilelikte Ciltte Meydana Gelen Değişiklikler

Hamileliğin 7. Ayından itibaren ciltte renk farklılıkları oluşur. Güneş ışınları cildi daha çok etkiler ve ciltte güneş lekeleri oluşabilir. Göğüs, karın ve kalça bölgelerinde zamanla çatlaklar oluşabilir.

Hamilelikte Kalp ve Damar Sitemindeki Değişiklikler

Hamilelikte kalp atışı normale göre daha hızlı olur ve buna bağlı vücutta oluşacak değişimler nedeniyle özellikle hamileliğin ilk üç ayında anneye sırt üstü yatmaması tavsiye edilir. Kan hacmi hamilelik boyunca artar ki böylelikle anneye ekstra bir demir takviyesine ihtiyaç duyulmaz.

Hamilelik sırasında sistemlerde değişiklikler söz konusudur. Ama hamilelik boyunca anne adayına göre değişikliklerde farklılıklar olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu