Gebelik

İleri Yaş Anneliği ve Prenatal Tanıda Sorunlar

Normal yaşlarda gebelik süresince riskli olan durumlar dışında gebelik normal seyrinde devam eder. Perinatoloji doğum öncesi tanı ile riskli gebelikler hakkında teşhis yapılır. Maternal Tıp ile anne karnında bebeğin risk durumu net şekilde tespit edilir. Taşıdığı riskler ve çevreden gelen etkilerle bebeğin gelişim süreci açısından birçok test yapılır.

İleri Yaş Anneliği ve Prenatal Tanıda Sorunlar
İleri Yaş Anneliği ve Prenatal Tanıda Sorunlar

İleri Yaş Anneliği ve Prenatal Tanıda Sorunlar ve Yaşanılan Durumlar

Çalışma hayatı ve yaşanılan şartlar gebe kalma yaşını ileriye atmıştır. Yaş ilerledikçe anne ve bebeği bazı riskler bekler. Perinatoloji doğum öncesi tanı ile tespit yapma kolay hale gelmiştir.11. ve 14. Hafta testleri ile bebeğin ense kalınlığı tarama testi uzman kadın doktorları tarafından uygulanır. Riskli olan aşamalarda ise CVS tarama işlemi yapılarak Down sendromu hakkında şüpheler açığa çıkarılır.

Kısırlık tedavisi de aynı şekilde uzman kadrolarla yapılır. Kromozom sorunlarının tespitleri ile annenin hamile kalıp kalmaması anlaşılır. İleri yaşlarda özellikle kısırlık problemleri tedavisi yapılır. Anne ve bebeği neler bekler, bu sorular aydınlatılır.

İleri Yaş Anneliği ve Prenatal Tanıda Sorunlar
İleri Yaş Anneliği ve Prenatal Tanıda Sorunlar

Gelişen teknoloji ile birlikte anne karnında bebeğin sağlık durumu tespit edilir. Anneye yapılan testler sonucunda bebeğin sağlık durumu hakkında net bilgi alınır. İleri yaşlarda gebelere özel testlerle bebeğin beyin gelişimi ve vücut fonksiyonları tespiti önceden öğrenilmiş olur. Anne adayının iyi bir hamilelik geçirmesi için bu testleri belirli haftalarda yaptırması gereklidir. Düzenli doktor muayenesi ile tüm testlerin günleri sizlere verilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu