Sağlık

Hangi Kan Grubu Daha Şanslı

Her insanın bir kan grubu vardır. Her kan grubunun da kendine has özellikleri bulunuyor. Ancak uzmanlar bu kan grupları üzerinde hastalığa dair araştırmalarda bulundu. Risk skalasının kontrol edildiği bu araştırmalarda 0 kan grubuna sahip insanların hastalılara karşı daha şanslı olduğu tespit edildi. Daha az risk taşıdığı saptanan 0 kan grubu insanlar kansere de daha az yakalanıyor. Bilim insanlarının İrlanda’da yaklaşık 55 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmada 0 kan grubu insanların hastalık sebebi ile daha az öldüğü saptandı. Ancak elbette bu durum 0 kan grubu olmayan insanların daha çok hastalanacağı anlamına gelmiyor. Yalnızca 0 kan grubu insanlar bağışıklık sistemi konusunda diğerlerine göre daha şanslı.

Kan Gruplarına Göre Hastalıklar

Yapılan araştırma sonunda bazı hastalıkların bazı kan gruplarına sahip insanlarda daha sık rastlandığı saptandı. Örneğin kadınlarda görülen meme kanseri hastalığını 0 ve B grubu kana sahip olanlar daha çabuk atlatıyor. Çünkü bu kan grubunda olanlar tedaviye daha hızlı cevap veriyor. Buna rağmen beyin tümörü ve rahim kanseri hastalıkları genellikle A ve AB kan gruplarındaki insanları seçiyor. Elbette 0 kan grubu insanların da düşük bağışıklık gösterdiği hastalıklar bulunuyor. Örneğin pankreas kanseri, deri ve kemik kanserleri ve lenf bezi ya da lösemi daha çok 0 kan grubu insanlarda görülüyor.

Bağışıklık Sistemi Güçlü Tutulmalıdır

Yapılan araştırmalara bağlı kalarak hareket etmek ve bağışıklık sistemini göz ardı etmek doğru değildir. Çünkü bazı kan grupları hastalıklara karşı daha çabuk direnç gösterse de asıl önemli olan bağışıklık sisteminin gücüdür. Bu noktada bağışıklık sistemini güçlendirici beslenmek ve alkol ya da sigara tüketmemek hangi kan grubu daha şanslı? Sorusunu önemsiz bırakıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu