Eğitim & Kurs

Sinema Oyunculuğu ile Tiyatro Oyunculuğu Arasındaki Fark Nelerdir?

Oyunculuk hakkında bilgi edinmek isteyenler tarafından sıkça sorulan soru sinema oyunculuğu ile tiyatro oyunculuğu arasında fark nelerdir sorusudur. Sorunun cevaplandırılması için bu iki alan hakkında detaylı bilgi vererek sizi aydınlatacağız.

Sinema Oyunculuğu

Sinema oyunculuğu canlı değildir. Sinema ve tiyatro oyunculuğu düşünüldüğünde ilk olarak somut gösterilebilecek fark budur. Sinema tekrar tek çekilebilen ve düzeltilebilen, sonrasında düzenlemelerin büyük ölçüde yapıldığı ses ve buna benzer görsel eklemelerinin yapılabildiği bir alandır. Sinema oyunculuğu oldukça kalabalık bir ekipten oluşur. Eğer tiyatro oyunculuğu ile kıyaslanırsa, ekibin ekrana düşmeyen tarafının da oldukça fazla olduğu sonucuna ulaşırız. Birbirinden farklı ve özel bu iki alan oldukça farklıdır.

  • Sahnede farklı diyalog ve biçimlerin denenmesi ile ulaşabilir.
  • Oyuncuların eksiklerini düzeltmesine izin verilir.
  • Sahnelerin kesilmesinden ötürü çoğu zaman duygun kesintileri meydana gelir.
  • Oyuncuların yoğun şekilde ezber yapmasına gerek olmaz.

Yukarıda verilen özellikler tiyatro ve sinema arasındaki farklar dahilinde açıklayıcı niteliktedir.

Tiyatro Oyunculuğu

Sinema oyunculuğundan farklı olan tiyatro oyunculuğu, canlı olarak oynanır. Bu sebeple sinema oyunculuğuna göre çok daha fazla duygu aktarımının olabileceği, heyecanın yüksek olduğu bir alandır. Canlı olarak her şeyin gerçekleşiyor olması, hiçbir şekilde geri alma ya da oyuncuların hatalarını düzeltme gibi bir imkanı sunmaz. Teknik olarak her şeyin o an gerçekleşmesi mümkündür.

  • Ekip sinema oyunculuğuna göre çok daha az kişiden oluşmaktadır.
  • Oyuncuların tüm oyunu ezberlemesi, ciddi anlamda oyunu aklında tutması gerekir.
  • Sinemaya göre çok daha çabuk unutulan bir sanattır.

Sunulan farklar dahilinde iki oyunculuk arasında ne gibi farkların olduğu görülecektir. Sinema oyunculuğu ile tiyatro oyunculuğu farkları dahilinde hangi alanda ilerlemek istediğinizin seçimini yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu