Yaşam

Hangi Sebzeler Saksıda Yetiştirilir? Püf Noktaları

Hangi Sebzeler Saksıda Yetiştirilir? Püf Noktaları nelerdir? Organik besinler içerdikleri vitaminler açısından vücudumuza yüksek katkılar sunar. Bu nedenle organik sebzeler yetiştirmeliyiz. Bu yazımızda hangi sebzeler saksıda yetişir konusunu ele aldık.

Hangi Sebzeler Saksıda Yetiştirilir? Püf Noktaları nelerdir? Sorusuna bakacak olursak özellikle sebzelerin organik olması içerdikleri vitamin oranlarının da yüksek olması ve böylelikle bünyemize katkı sunması anlamına gelir. Fakat pazarlar da ya da manavlarda organik sebzelerle karşılaşmak artık mümkün olmayabilir. Hormon değeri yüksek sebzelerden kurtulmak için daima yararlı sebzeler yetiştirmek gerekir.

Bu nedenle bu yazımızda apartmanlarda oturan ev hanımları için balkonda hangi sebzeler yetiştirilir bu konuyu ele aldık. Balkonda yetiştirilen sebzeler içerdikleri vitamin dengesi sayesinde afiyetle yiyebileceğiniz besinler haline gelecek.

Saksıda Marul Yetiştirme

Marul sebzeler için saksıda kolayca yetiştirebileceğiniz bitkilerin başında yer almaktadır. Bunun yanı sıra marul bitkisi saksıya pek uyumlu bir bitkidir. Marul tohumunu aldığınız zaman humus bakımından zengin bir toprağa ektiğiniz zaman hızlı bir sonuç verecektir. Aynı zamanda torf ve gübre bakımından da zengin bir toprağa ekildiği zaman marul hızlı bir şekilde yetişecektir. Humus ve organeller bakımından verimli toprağı çiçekçi ve marketlerde de bulabilirsiniz.

Saksıda Havuç Yetiştirme

Ocak ayından kasım ayına kadar ekilen besinlerden birisi olarak havuç kolay yetişen bir sebzedir. Aynı zamanda torf bakımından da zengin toprak kullanmanız gerekir. Havuç ekmek için mutlaka geniş ve derin bir saksınız olmalı. Havuç ekmek için geniş ve derin bir saksıya ekimi yapılan havuçları beş santim arayla ekiniz. Arından bolca sulayın iki günde bir suladığınız havuçlar hızlı bir şekilde yetişerek sofralarınızın baş tacı olacaktır.

Saksıda Yeşil Soğan Yetiştirme

Her mevsim yetişebilmesi özelliği ile dikkat çeken bir sebze olan yeşil soğan da ekimi yapılan ve çokça tercih edilen sebzelerden yeşil salataların vazgeçilmez tercihlerinden birisidir. Yeşil soğan saksıda yetiştirmek için arpacık soğan almalısınız. Aldığınız arpacık soğanları saksı içine yerleştirdikten sonra mutlaka sulamanız gerekir. Balkonda yağmur suyu ile de suladığınız bu sebzeler balkonunuzda yani mini bahçenizde kolay bir şekilde yetişen besinlerdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu