Yaşam

Hayvanlarda Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hayvanlarda Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir? Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizinden elde edilen, doymuş yağ asitleri içeren, kalorisi düşük faydalı yağ grubundadır.

Hayvanlarda Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir? Günümüzde gıda ürünleri yanı sıra kozmetik ve hijyen sağlayan ürünler içerisinde de yer almaktadır. Her geçen gün vücudumuza faydaları ile daha çok gündeme gelen bu güzel kokulu yağ, hayvan dostlarımızda da oldukça faydalı etkilere sahiptir.

Gelin birlikte detaylara bakalım.

Bağışıklık

Kedi ve köpeklerde de bağışıklık, hastalıkları önlemek ve stresle başa çıkmak için en önemli etkendir. Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan A, B, C vitaminleri, demir ve fosfor sayesinde vücut direncini sağlam tutmaya yardımcı olur. Sinirlere ve strese iyi gelmektedir.

Sindirim

Vücudun ikinci beyni olarak kabul edilen bağırsakların sağlığı ve çalışma düzeni çok önemlidir. Hindistan cevizi yağı, kabızlık gibi sindirim problemlerine, besinlerin emilme sürecinde yaşanan aksamalara yardımcı olmaktadır.

İştahsızlık

Evimizin nazlı dostları sağlıklı olmalarına rağmen bazen aroma farklılığı arayışından mamalarını reddederler. Bu noktada Hindistan cevizinin cazip kokusu ve lezzetinden faydalanabilirsiniz. Veteriner hekiminizin kontrolünde az miktarda mamasına karıştırmak iştahını arttırabilir.

Ağız ve Diş Sağlığı

Hayvanlarda da diş ve diş eti sağlığına dikkat etmek gerekmektedir. Düzenli diş fırçalamayı gerçekleştirirken Hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz. Diş ve diş etlerini güçlendirip temizlerken ağız kokularını da büyük ölçüde azaltacaktır.

Kilo Kontrolü

Kolesterol ve yağ oranı yüksek olan hayvanlarda uygun diyet mama ve egzersiz planlanmaktadır. Hindistan cevizi yağı, iyi kolesterole faydalı ve yağ yakmaya yardımcı olmaktadır. Veteriner hekiminize de mutlaka danışarak patili dostunuzun egzersizinden yaklaşık yarım saat önce az miktarda Hindistan cevizi yağı sunabilirsiniz.

Doğal Anti-İnflamatuar

Yangı kaynaklı deri lezyonları, eklem ağrıları ve iltihaplarda tedavinin yanı sıra destekleyici olarak veteriner hekiminize danışarak Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Yangılı bölgelere masajla yedirerek sürebilirsiniz.

Deri ve Tüy Sağlığı

Bilirsiniz ki Hindistan cevizi yağı bizlerde saç ve cilt sağlığı için sıklıkla tavsiye edilmektedir. Patili dostlarımızda da deri elastikiyeti ve tüy parlaklığı için Hindistan cevizi yağından az miktarda tüketmesi için verebilir tüylerine derisine sürebilirsiniz. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma etkisine de sahip olduğu yönünde bulgulara rastlanılmaktadır.

Hindistan cevizi faydalı olmasına karşın bazı hayvanlarda alerjik reaksiyon meydana getirebilir. Dostlarımızın herhangi bir rahatsızlığında ve Hindistan cevizi kullanımında mutlaka veteriner hekiminize danışmanızı rica ederim.

Sağlıkla kalın.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu