Diyet

İlkokul Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim!

İlkokul Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim! İlkokul, özellikle çocuklarda altılı yaşlarda başlayan, onlu yaşlara gelindiğinde mezun olunan ve çocuğun ilk eğitimini alması maksadı ile açılan eğitim kurumları olarak tarif edilmektedir.

İlkokul Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim! İlkokul çağına gelen çocuklara verilen eğitimin amacını, çocuklar için ihtiyaç olan hem temel bilgileri hem okuma ve yazmayı hem de temel matematiğin öğrenilmesi oluşturmaktadır. Ayrıca yaşadığı toplumun tanıtılmasını ile toplum kurallarının öğretilmesi ve toplum içerisinde olumlu iletişim kurması gibi amaçları da kapsamaktadır. Öğrencinin ilgi ile yeteneklerinin doğrultusunda yetiştirilmesini sayesinde olumlu becerilerin elde edilmesini sağlamak da amaç edilmektedir.

İlkokul Eğitiminin Kapsamı

İlkokul eğitimi kapsamı çerçevesinde çocuk, özellikle yetenekleri çerçevesinde yetiştirilmektedir. Okuma yazma başta olmak üzere temel bilgiler verilmektedir. Toplum içerisinde yaşama dair kurallarının öğretilmesi ve diğer fertler ile olumlu iletişim kurma becerilerini artırmaktadır. Ayrıca çocuğun olumlu alışkanlıklarının kazandırılması ve bir üst öğrenim olan ortaokula hazırlanması, eğitimin kapsamı alanı içerisinde yer almaktadır. Çocuk yetenekleri doğrultusunda yetiştirildiği bu eğitim sürecinde, olumlu manada davranış ve beceriler kazanmaktadır.

İlkokul süreci, çocuğun ilk kez ailesinden ayrılık yaşadığı bir zaman dilimini kapsamaktadır. Anne ve babasının ikinci planda kaldığı bu süreç, öğretmen adı verilen yabancı birinin ön plana taşındığı zaman dilimi olarak bilinmektedir. Bu dönemde çocuk rol model olarak sınıf öğretmenini almaktadır. Anne ve baba, çocuk için okula başlayana kadar öncelikli bilgi kaynağı olmaktadır. Çevresi ile birlikte ilk bilgi kaynağı, okul süreci ile beraber değişmektedir. Artık en önemli bilgi kaynağını sınıf öğretmeni ve okulu oluşturmaktadır.

Çocuk İçin İlk Ve En Önemli Dönüm Noktası

İlkokul çağına gelmiş bir çocuk, öğretmenin söylediği hemen her şeyin doğru olduğunu düşünmektedir. Bu dönemde öğretmeninin yaptıkları güzel olarak algılanmaktadır. Öğretmenlerini mutlu etmek için bu yaş gurubundaki çocuklar, ellerinden gelen her şeyi yapmaktadır. Zira ilkokul, çocuğunun öğrenim hayatındaki yeri açısından oldukça önem teşkil etmektedir. Çocuk bu ilk eğitim sürecini ne denli iyi geçirirse, hayattaki başarısı da o denli iyi olmaktadır. Eğitimin temelinin sağlam olması, yaşamın ilerleyen bölümlerinde çocuğun rahat etmesini sağlamaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu