Sağlık

Kanımız Kırmızı Olmasına Rağmen Gözlerimizin Mavi Görmesinin Sebebi Nedir?

Gözlerimiz kana kırmızı rengini veren hemoglobinler tarafından kırmızı ışık damarlarımıza ulaştığı zaman emildiği için farklı renkte gözükmektedir. Işık emilimi yaşayan ve bu sebeple geriye yansımakta olan ışık boyları damarlarımızın koyu renkte görünmesine sebep olur. Sağlık personeli tarafından damarımızdan kan alınacağı zaman kızılötesi ışık kaynakları kullanılır ve bu şekilde aydınlatılan cildimiz ve damarlarımız daha rahat şekilde bulunur. Çünkü kızılötesi ışıklar insan gözleri tarafından algılanamadığı gibi aynı zamanda kırmızıdan daha şiddetlidir.

En kısa dalga boyu olduğu için gözlerimiz tarafından görülen ve en güçlü ışık olan mavi renkli ışık, kırmızı ışık ile kıyaslandığında çok daha basit bir şekilde yansıtılır ve oldukça kolay bir şekilde dağılabilirsiniz. Bu yüzden cildimizin derinliklerine kadar ulaşamaz. Bu sebep yüzünden mavi ışık çoğu zaman cilt yüzeyinden doğrudan dışarıya yansıtmaktadır. Cildinize mavi bir ışık tuttuğunuzda masmavi bir cilt gözükür ve damarlarımız neredeyse görünmeyecek gibi olur. Uyuşturucu kullananları tespit etmek amacıyla birçok eğlence mekanı tuvaletlerinde bu tarz mavi ışıklar kullanmaktadır. Böylece kişilerin uyuşturucu kullanmasının önüne geçilmeye çalışılır.

Damarlar Niçin Mavi Gözükür?

Cilde çıplak gözle bakıldığında damarların yakın olduğu kısımlarda damarların mavi renkli görülmesi normal bir durumdur. Çünkü en az kırmızı ışık o bölgeye yansıtmaktadır. Ayrıca cildinizde görmüş olduğunuz mavi tonları damarlarımızın kalınlığına göre değişmektedir. Yüzeye yakın olan damarlar daha mavi gözükür ve soluk tenli olan insanlarda bu daha çok görülmektedir.

Bu özelliğin bilimsel olarak ispatlanmadığı dönemlerde mavi renkli kan sahibii olduğunu savunan Avrupa soyluları bu durum üzerinden ayrımcılık yaparak kanlarının kırmızı olduğunu iddia ettikleri kişileri köleler ile eşdeğer tutarak çalıştırmaktaydı. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucu doğru olmadığı ispatlanan bu durum ile ten renkleri ve cilt üzerinde görülen renklerin doğanın kuralları ile alakalı olarak değişik gözükse bile bütün insanların kırmızı renkli kana sahip olduğu ispatlandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu