Sağlık

Kemik Erimesi Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Kemik Erimesi Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Diğer adıyla osteoporoz, kemik içerisinde bulunan mineral yoğunlukların azalması nedeniyle kemiklerde zayıflama ve kırılgan halin oluşmasıdır. Kemik erimlerinin ilk belirtisi ortaya çıkan sırt ağrıları olmaktadır.

Kemik Erimesi Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? İnsanlarda yaşın ilerlemesi, kalsiyum, menopoz ve D vitamini eksikliği hareketsiz bir yaşamın olması bu hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Kemik erimesi hastalığının tedavisinde kemiğin kütlesini korumak ve tedavisini yapmak amaçtır. Bu amaçla hasta olan kişiye, bazı ilaç tedavileri uygulanırken diğer yandan D vitamini ve kalsiyum takviyesi verilir. Kemikler sert olmakla beraber süngersi bir yapı özelliğini taşır. Kemik içerisinde kalsiyumun eksilmesi durumunda, süngersi yapıda bulunan deliklerde büyüme oluşur ve kemiğin sağlamlığı kayıp olur.

Kemik Erimesinin Belirtileri

İnsanlarda görülen ve çok sinsi bir hastalık olan kemik erimesi, erken dönemlerde hiçbir belirti vermez. Fakat ilerleme yapması durumunda, kırıklıklar oluşmaya başlar ve şiddetli ağrılar meydana gelir. Kemik erimesinin ilk belirtisi sırt çevresinde meydana gelen ağrılar olmaktadır. Bu ağrılara neden olan durum ise sırt omurlarında meydana gelen küçük çapta kırıklıklar neden olmaktadır. Vücutta kırıklıklar artmaya başladığı zaman omurlarda çökmeler oluşur. Bu çökmeler nedeniyle hasta kişinin, Sırtında kamburluk meydana gelir, omurga ön tarafa doğru eğilme yapar. Hastanın boyunda kısalmalar meydana gelir.

Kemik Erimesinin Nedenleri

İnsanların ilerleyen yaşlarında ortaya çıkan kemik erimesi, birçok nedenlerden meydana gelmektedir. Bu nedenler genel olarak şunlardır:

  • Kişide bulunan kronik hastalıklar
  • Kadınlarda menopoza girme dönemi
  • Hastanın yaşının ilerlemiş olması
  • Kalsiyum bakımından çok az beslenme
  • Vücutta D vitaminin eksik olması
  • Genetik faktörler
  • Yeterince fiziki aktivitenin olmaması
  • Kafein türü içeceklerin fazla tüketilmesi

Bazı ilaçları çok uzun süre kullanmak kemik erimesinin nedenleri olarak ortaya çıkmaktadır. Yaşın ilerlemiş olması kadın ve erkeklerde kemik erimesinin nedenleri olarak görülür. Ailesinde kemik erimesi hastalığına yakalanan kişilerin bulunması da kemik erimesinin nedenleri olarak görülür. Vücuda düşük oranda kalsiyum alınması kemik erimesinin en büyük nedenlerinden biridir. Kadınların menopoza girmesinden sonra östrojen hormonunda azalmalar meydana gelir. Bu durumda kemik erimesinin nedenleri olarak ortaya çıkar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu