Sağlık

Kokulu Vajinal Akıntı Nasıl Olur?

Vajinal akıntı problemi kadınların hayatları boyunca en fazla karşılaşacağı problemler arasındadır. Bu sorun hasta başvurularında birinci sırada yer almaktadır. Peki, kokulu vajinal akıntı nasıl olur? Vajinal akıntı sorununda genel olarak fizyolojik dediğimiz normal akıntılarda da hekime gidilmektedir.

Doğal Akıntılar

Ortaya çıkan her akıntı hastalığı işaret etmemektedir. Adet döngüsünün belli zamanlarında, şeffaf, kokusu olmayan akıntı doğaldır. Bu tür akıntılar hormonların etkisiyle ortaya çıkmaktadır.

vajinal-akinti

Akıntı Miktarı

Vajinal akıntıda miktar, akıntının sorununda rol oynamamaktadır. Bazı durumlarda tamamen normal bir akıntının miktarı rahatsız edebilmektedir Vajinal akıntı renkli, kokulu, yanma ve cinsel ilişkide rahatsızlığa neden oluyorsa patojen etkenden söz edebiliriz. Eğer akıntı kanlı şekilde ise akla kadın organları kanserleri gelmesi gerekir.

Kötü Koku

Yumurtalık kanserinde et suyu renginde bir akıntı ve karın ağrısı olarak ortaya çıkmaktadır. Rahim kanserinde ise menopoz dönemi sonrasında kanama şeklinde kendini belli etmektedir. Rahim ağzı kanserinde ilişki sonrasında kanama ya da kanlı akıntı bulunmaktadır. Hastalığın ileri zamanlarında bu kanlı akıntı kötü kokulu hale dönmektedir. Yani akıntı üzerinde yer alan kötü koku mutlaka bir patolojiyi ifade etmektedir.

Enfeksiyon Durumu

Vajinal akıntı konusunda ilk akla gelen etkenlerden bir tanesi enfeksiyon oluşturan mikroplardır. Daha az oranda yer alan rahim, rahim ağzı ya da yumurtalık kanseri akla gelmesi gerekir. Akıntının özellikleri bize hastalığın sebebi konusunda bilgi verebilir. Tricomonas vaginalis sorununda yeşil-gri, köpüklü şekilde bir akıntı, şiddetli yanma kaşıntısı ortaya çıkarken, gardnerella vaginalis sorununda ise kötü kokulu ve gri-beyaz renkli bir akıntı yer almaktadır. Mantar enfeksiyon problemlerinde ise beyaz peynir parçaları gibi bir akıntı ve yoğun yanma şikayeti bulunmaktadır. Kadınlarda vajinal akıntı değişiklik gösterebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu