Sağlık

Mide Bulantısı Nedir, Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısı Nedir, Neden Olur, Ne İyi Gelir? Bulantı, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen bir durumdur. İştah kaybı ile tasvir edilen, üst orta karın bölgede bir an için nahoş bir his olarak karakterize edilme eğilimindedir. Sıklıkla mide ile ilgili çerçeveden kaynaklanan sıkıntı nedeniyle olsa da, baş dönmesi gibi başka bir nedene bağlı olarak da görülebilir.

Mide Bulantısı Nedir, Neden Olur, Ne İyi Gelir? Hastalıkla düzenli olarak giden mide bulantısı ve kusma, herhangi bir enfeksiyona açık değildir. Mide-bağırsak kontaminasyonları, koroner ataklar ve menenjit gibi çok çeşitli hastalıklarda bir yan etki görülebilir. Hastalıkların en bilinen nedenleri;

  • Besin zehirlenmesi
  • Aşırı alkol ve nikotin tüketimi
  • Kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi
  • İlaç zehirlenmesi
  • Gıda intoleransı
  • Gastrit
  • Mide ülseri
  • Apandisit
  • Pankreatit şeklinde sıralanabilir

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hastalıkla karşılaştığınızda önce bir uzmana danışın. Gerçek bir gizli sebep yoksa, uzmanın önerilerine rağmen hastalığı hafifletmek için evde yapabileceğiniz birkaç ilaç vardır. Hastalığa iyi gelen bu ilaçlar, örneğin kusma, mide bulantısı gibi rahatsızlıklarla giden belirtiler için de faydalı olacaktır. Peki mide bulantısı ilaçları nelerdir?

Zencefil

Mideyle ilgili çerçeve sorunları için inanılmaz derecede değerli bir baharattır, çünkü hastalıkları hafifletmede son derece zorlayıcı bölümler içerir. Bu parçalar mideyle ilgili kapasiteyi yönlendiren ve geliştiren özellikler içerir. Özellikle yeni zencefili kesip üzerine köpüren su döktükten sonra içmek mide bulantısı ve eziyet için faydalıdır. Mideyle ilgili sorunlar için yeni zencefil yerine kuru toz zencefil de kullanılabilir.

Papatya ve Rezene Çayı

Papatya veya rezene çayı ayrıca mide bulantısını yatıştırmada son derece başarılıdır. Çay yapıldıktan sonra, küçük tatlarda geliştirilmeli ve içilmelidir. Aşırı sıcak olmamalı ve mümkünse şeker yerine nektarla iyileştirilmelidir.

Nane Limon Çayı

Limonu nane ve şerit ile kesmek, çay yapılıp ezildiğinde hastalığa iyi gelir. Her durumda, bu çayın katı kokusu bazı kişilerde mide bulantısını tahriş edebileceğinden, bu çayı kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Derin Nefes ile Gevşemek

Hafif bir hastalık ortaya çıkarsa, ideal olarak dış havada derin nefes almak, mide bulantısını yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bu teknik, içki içmenin veya şımartmanın neden olduğu hastalıklar için özellikle yararlıdır

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu