Diyet

Öğrenciler İçin Uygulanabilir Diyet Listesi

Öğrenciler İçin Uygulanabilir Diyet Listesi! Fazla kilo problemi her yaştan ve cinsiyetten pek çok kimsenin problemidir. Bizde yazımızda öğrenciler için diyet listesi başlıklı konuyu ele alalım.

Öğrenciler İçin Uygulanabilir Diyet Listesi! Öğrenciler için diyet listesi oldukça ilgi gören beslenme biçimlerinden biridir. Sağlıksız beslenme düzeni özellikle öğrenci olan genç bireylerde sık görülür. Bunda hazır gıdaların ve fast-food ürünlerin çokça tüketilmesi etkilidir. Bunun yanında hareketsiz yaşam biçimi de bunu tetikler. Tüm bunlar gelişim çağında olan ve bu çağı tamamlayan öğrencilerin nasıl bir diyet uygulamalıyım? Sorusunu sormasına neden olur. O zaman yazımızda öğrenciler için diyet listesinde tüketebilecekleri besinler başlıklı konumuzda ele alalım.

Öğrenciler İçin Diyet Listesinde Tüketilebilecek Besinler

Kahvaltı

Günün en önemli olarak anılan kahvaltı diyetlerde de atlanmaması gereken öğünlerden biridir. Diyet yapacak öğrencilerin güne bitki çayları, şekersiz çay yanında peynir, yumurta, zeytin, kepek ekmeği gibi klasik kahvaltı besinleri tüketerek başlamaları oldukça faydalıdır. Bunun yanında meyve, yoğurt ve yulaftan hazırladıkları karışımları da tercih edebilirler. Özellikle aile evinde diyet yapanların bu öğünü atlamaları daha zordur.

Öğle Yemeği

Öğle yemeği günün ortasında protein kaynaklı basit yiyeceklerden oluşmalıdır. Peynir, domates, maruldan yapılacak sandviç yanına ayran yada şekersiz çay yeterli olacaktır. Kırmızı et tercih edilebileceği gibi alternatif olarak daha ucuz olan balık, tavuk ve hindi eti de tüketilebilir. İçinde bulunan durumlara göre bu kombinasyonlar değiştirilebilir.

Akşam Yemeği

Akşam yemekleri ağır olmayan yiyeceklerden oluşmalıdır. Az yağlı çorba yanında mevsim salata tercih edilebilir. Bunun yanında öğlen tüketilen protein içerikli yiyecekler akşam karnabahar, brokoli, lahana gibi sebze yemekleri ile dengelenmelidir. Akşam yemeği çok geç vakitlere kaldıysa meyve salatası ile bu öğün geçiştirilebilir.

Ara Öğünler

Açlık krizlerini bastırması açısından ara öğünler oldukça kurtarıcı atıştırmalıklardır. Diyetlerde sıkça duyduğumuz kayısı ve incir gibi meyvelerin kurusu yanında çiğ badem, kavrulmamış fındık, ceviz gibi kuruyemişler tüketilmelidir. Bunun yanında bol su tüketimi atlanmaması gereken noktalardır.

Kilo vermek isteyen öğrenciler yukarıda belirttiğimiz öğünleri kendi zevklerine göre uyarlayabilirler. Herkesin kendi diyet listesini oluşturması mümkündür.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu