Yaşam

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir? Engelli annesinin erken emekli olması erken emekli olabilmek ve annelere sağlanan bu fırsattan yararlanabilmek için engelli annenin belirli şartları taşıması gerekmektedir.

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir? Engelli annesinin erken emekli olması ağır özürlü ve bakmakla yükümlü olduğu çocuğu olan sigortalı annelerin kullandığı erken emeklilik koşulları, kanunda yapılan düzenlemelerle daha erken bir tarihe getirildi.

Devletimiz engellilere her alanda destek sağlarken, Engelli Destek Programı kapsamında 300 projenin hayata geçirilmesi bekleniyor.

Engellilerin istihdamını kolaylaştırmak için engelli iş koçluğu modeli oluşturulurken, istihdama katılımın artırılması için 1 milyar liralık destek sağlanacak. Devletimiz engelli bireyler için farkındalık yaratırken, engelli çocuğu bakıma muhtaç annelere erken emekliliğin kapılarını aralıyor.

Engelli Çocuğu Olan Annelere Erken Emeklilik Haberleri

Çalışan anneler, engelli çocuklarına daha iyi bakabilmek ve onların yanında olabilmek için erken emekli olma fırsatına sahip olacak. Engelli annelerin çocuklarını başkasına emanet ederek çalışmaya devam etmesi zorluklara neden oluyor. Engelli çocuğuna daha yakın olmak ve ona bakmak her annenin dileği ve arzusudur.

Tüm bunlar göz önüne alındığında erken emeklilik anneler için önemli bir fırsat ve müjdedir. 5510 sayılı Kanun ile sosyal güvenlik sisteminde yapılan yeni düzenlemeler engelli annelere müjdeyi veriyor.

Sosyal güvenlik sisteminde yeni düzenlemeler;

Çalışan annelerin erken emeklilik hakkına sahip olabilmesi için engelli çocukların sağlık kurulu raporu alma zorunluluğunu kapsar.

Engelli Çocuğu Olan Anneler İçin Erken Emeklilik Koşulları

Gerekli koşulları sağlayan annelerin Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvurmaları gerekmektedir. Yeni düzenleme ile engelli çocuğu olan annelerin erken emekli olabilmeleri için aranan şartlar şu şekilde;

Çocuğun başka birinin bakımına muhtaç olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu alınmalıdır.

Çocuğun bir başkasının bakım ihtiyacının başladığı andan sona erdiği tarihe kadar geçen süre, prim ödeme gün sayısına eklenir ve emeklilik yaş haddinden mahsup edilir.

Özürlü annenin erken emeklilik koşullarından yararlanması 1 Ekim 2008’den sonraki dönemi kapsamaktadır. 1 Ekim 2008 tarihinden önceki sigortalar herhangi bir fayda sağlamamaktadır. Engelli çocuğu olan anneler, 2 Ekim 2008 tarihinden sonra yaptıkları çalışmalarla bu haktan yararlanabileceklerdir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu