Diyet

Sağlıklı Zayıflamanın Önemli Kuralları

 

   

 Yaz geliyor, tatil sezonu açılıyor ve gardırobunuzdaki yazlık kıyafetlerinizi çıkarmanızın zamanı geldi, Ancak fazla kilolarınız var ve bir an önce kurtulmanız gerekiyor. Biraz çaba ve disiplin ile fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.


Sağlıklı Zayıflamanın Önemli Kuralları

 


İlk olarak kendinizi asla aç bırakmayın, Aşırı acıkmanızı çok fazla yemek yemenizi gerektirir. Açlıktan sonra yediğiniz yemek size yorgunluk hissi vererek metabolizmanızın çalışmasını yavaşlatır, bu da size fazla kilo olarak geri gelir.

Vücudunuzun sıvıya olan ihtiyacını su ile karşılamanız sağlıklı ve yararlı olacaktır. Kesinlikle ihmal etmeyip sürekli su içmeniz gerekir. Sadece susayınca değil, alışkanlık haline getirip sürekli içmelisiniz.

Kısa sürede kilo vermeye çalışmanız, vücudunuzun direncini aşırı derecede düşürecek ve çeşitli sağlık problemlerine yol açacaktır. Diyet kurallarına uyarsanız kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Kilolarınızdan bir an önce kurtulmak istiyorsunuz, aynı zamanda sağlığınızın etkilenmesini istemiyorsunuz. O halde:

_ Akşam yemeğine dikkat edin, kesinlikle erken saatlerde yiyin, hafif olmasına dikkat edin ve tok karna yatmayın.

_ Tatlı, şekerli yiyeceklerden ve meyvelerden uzak durun.

_ Erken kalkın ve egzersiz yapın; erken kalkmak ve egzersiz yapmak kilo vermeniz için çok önemli, her sabah 15 dakika yürüyüşe ayırırsanız hem alışkanlık haline getirmiş olursunuz aynı zamanda da kilo verirsiniz.

_ Ilık su ve yeşil çay: Öğün aralarında ılık su ve yeşil çay mutlaka için, vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılamış olursunuz.

_Zayıflamanız da yardımcı olabilecek meyveler: Meyve ve sebzelerin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Öncelikle greyfurt, iştahınızı keser ve zayıflamanızı sağlar, içerisindeki C vitamini sayesinde vücudunuzun herhangi bir yerindeki yaralarınızın iyileşmesini sağlar. Aç karna yenildiğinde kandaki yağı yakar ve hazmı kolaylaştırır. Cildiniz içinde faydalı bir meyvedir.


 

Sağlıklı Zayıflamanın Önemli Kuralları

 


_ Nar: Nar oldukça lezzetli ve faydalı bir meyvedir. Narda çok miktarda C vitamini bulunur. Zayıflamanıza ve yorgunluk hissinizin giderilmesinde yardımcı olur.

_ Kayısı: Zayıflamada oldukça etkili bir meyvedir. Bağırsaklarda düzensizlik sonucu oluşan kabızlığı gidermeye yardımcı olur. Sindirim problemlerini çözer ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Kilo vermeniz için yardımcı olur. Cilt dokunuzun yenilenmesini sağlar. Ayrıca yaz aylarında fazlaca kayısı tüketirseniz kalıcı bronzluk sağlar.

_ Ve karpuz yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi karpuzu bolca tüketebilirsiniz. C vitamini ve su bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Diyet listenize eklerken ek gıdalarla birlikte tüketmelisiniz, tek başına yenildiği zaman kilo almanıza sebep olabilir. Diyet yaptığınız günlerde canınız çok fazla tatlı yemek isterse kırmızı üzüm yiyebilirsiniz.

_ Elma: Kemikleri güçlendirir, diyabet ve astım hastalıklarına iyi gelir. Yemeklerden önce 1 tane elma yediğinizde iştahınızı azaltır ve az yemek yemenizi sağlar.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu