Moda

Yüz Şekline Göre Makyaj Teknikleri

 

Yüz Şekline Göre Makyaj Teknikleri

Makyaj yapmadan önce muhakkak yüzümüzü tanımamız gerekir, çünkü her yüz şekline aynı makyaj tekniği uygulanamaz. Önce hangi yüz tipine sahip olduğumuzu bulmalı ve ona göre ona uygun makyaj tekniklerini kullanmalıyız. Dört çeşit yüz şekli vardır. Bunlardan ilki yuvarlak yüz şeklidir. Bu yüz şekline sahip kişiler yanaklarının görünümünden şikâyetçi olabilirler bu sebeple dikkati bu bölgeden çekmek gerekir bunun için ise yanak çukurlarına koyu tonlarda fondöten veya pudra uygulamak gerekir. Böylece yüzünüzü daha uzun ve ince gösterebilirsiniz. Allık sürerken de yine aynı şekilde nereye sürüldüğüne dikkat edilmeli direkt elmacık kemiğinin üstüne sürülürse yanaklar yine ön plana çıkmış olur bu yüzden alt kısma doğru hafif şekilde sürmek gerekir. Dikkati yanaklardan çekmek için göz ve dudakları da olabildiğince belirginleştirmek gerekir. Gözlerinize koyu tonlarda makyaj yapıp, rimel ile kirpiklerinizi belirginleştirip dudaklarınıza da aynı şekilde koyu renkte rujlar kullanabilirsiniz.

 

Diğer bir yüz şekli ise kalp şeklindeki yüzdür bu oval yüzle karıştırılabiliyor fakat kalp şeklindeki yüz de çene kısmı belirgindir. Bu yüzden çeneyi küçültme hileleri uygulamak gerekir. Çenenin orta kısmına orta koyulukta bir fondöten uygulayıp daha sonra tamamına pudra sürebilirsiniz. Yine bu yüz şeklinde olan bir diğer belirgin özellik ise elmacık kemikleridir bu yüzden elmacık kemiklerinin tam üstüne kesinlikle allık sürülmemeli, daha alt kısma sürmeye dikkat edilmelidir. Gelelim kare şeklindeki yüzlere.. Burada da yine dikkati çene kısmından biraz uzaklaştırmak gerekecektir. Bu yüzden alnınızın ortasından başlayarak burnunuzun ortasına kadar açık renk fondötenle o bölgeye dikkat çekebilirsiniz ve ya aydınlatıcı kullanarak da bunu yapabilirsiniz.

Elmacık kemiklerinizin üzerine koyu renk allık uygulayabilirsiniz ve kesinlikle dudaklarınız olabildiğince dolgun görünmelidir. Parlatıcı da kullanabilirsiniz. Ve son yüz şekli ise oval yüzdür. Bu yüze sahip kişilerin her hangi bir bölgesi belirgin olmadığı için çok fazla uygulaması gereken detay yoktur. Sadece ya dudaklar ya da gözler ön plana çıkarılmalıdır. Koyu renk göz makyajında açık renk ruj, açık renk göz makyajında ise koyu renk ruj kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu