Teknoloji

Teknolojinin Getirdikleri ve Götürdükleri Nelerdir?

Teknolojinin Getirdikleri ve Götürdükleri Nelerdir? Teknoloji, bir antibiyotik gibi uygun kullanılmadığı vakit, yararından fazla zararı ortaya çıkar. Özelliklede genç nesil bu teknolojinin etkisinde kalmaktadır.

Teknolojinin Getirdikleri ve Götürdükleri Nelerdir? Gençler bağımlı olmaya başlandı. Bilişim çağında kontrol altına alınamayan sosyal paylaşımlar, internet siteler genç nüfusu etkisi altına aldığı gibi yetişkinleri de etkisi altına almaya başladı.

Teknolojinin Getirdikleri ve Götürdükleri

Çocuklar evlerde anne ve babalarıyla konuşmak yerine, hiç tanımadığı sanal ailemde maskeli kişilerle, irtibatta olmaktadır. Teknolojik ürünler insan yaşamını kolaylaştırdığı gibi, insanları bağımlı hale getirmektedir. İnternet ve bilgisayar, akıllı telefonlar olmadığı günlerde insanlar birbirleriyle oturup konuşurlardı. Gençler ile yetişkinler teknolojinin etkisinde kaldılar. Çocuklara sanal alemde oyunlar ile başlayan bağımlılık daha sonra kendilerini kanıtlama peşine düşmektedirler.

Teknolojik aletlerdeki getiriler diğer yandan her şeyi hazır halde bulmak araştırmaları yok etmiştir. Teknolojiye bağımlı hale gelerek yaşayan bir ölüye benzemektedir. Kişilerde fiziksel hastalıklar çoğaldı. Teknolojiyi bağımlı olmadan kullanmak oldukça yararlıdır. Zamandan ve maliyetten avantajlar sağlamıştır. Günümüzde teknolojik cihazların aşırı derecede kullanılması sonucu bazı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklara sosyal medya hastalıkları adı da verilmektedir. Bu hastalıkların nedeni dijital ortamda fazla kalınması veya dürtü bozukluğu olmaktadır. Günümüzde tanımlanan dijital hastalıklar şunlar olmaktadır.

Aşırı Mesajlaşma

Akıllı telefonlarda aşırı derecede mesajlaşma nedeniyle, eldeki ve kollardaki tendon, sinir ve kas ile diğer yumuşak dokuların zedelenmesine neden olunmaktadır. Kan akışında bozulmalar ve ortaya çıkan ağrılar olarak görülür.

Eve Kapanma

Teknolojik gelişme nedeniyle ortaya çıkan hastalıklardan birisi de bilgisayar başında devamlı kalarak eve kapanmalar oluyor. İnsanlar bu durumda eve kapanıp sosyalleşmeden uzak kalmaktadırlar. Temel fizyolojik ihtiyaçları dahi bilgisayar başından halletmeye bakıyorlar.

Sosyal Medya Üzerinde Devamlı Kendi Adını Aramak

Kişi arama motorları içerisinde devamlı olarak kendi adını arama yapmaktadırlar. Kendi yapmış olduğu paylaşımları kimlerin gördüğünü, nelerin yazıldığını ve ne tür bilgiler yazıldığını araştırma yapmaktadırlar. Bunun sonucu olarak da kişilerin psikolojik sorunları ortaya çıkmaktadır.

Hastalıklarını da internet üzerinden araştırmak ortaya çıkmaktadır. Hastalandığı zaman bir doktora gitme yerine internet üzerinden araştırma yaparak hastalığının nedenlerini ve çözümlerini öğrenmek istenmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu