Anne-Çocuk

Yeni Anne Olacaklar İçin Bebek Bakım İpuçları

Yeni Anne Olacaklar İçin Bebek Bakım İpuçları! Anne adayı hamile kaldıktan sonra, tarif edilemeyecek duygular yaşayarak telaş içerisinde olurlar. Bebek bakımı konusunda yakınlarından destek almaya veya bebek bakımı ile ilgili kitaplar okumaya başlar.

Yeni Anne Olacaklar İçin Bebek Bakım İpuçları! Anne adayı bu telaşlar içerisinde olurken, gün gelir bebek doğar. Anne ve baba bebek bakımıyla bazı zorluklar yaşamaya başlarlar.

Bebek Bakım İpuçları

Bebek doğduktan sonra emzirme telaşı başlar. Emzirme olayı anneler arasında en kıymetli paha biçilmez bir duygu olur. Lohusalık döneminde anne bebeğine sütünün yetmeyeceğini ve bebeğini emzirebilecek miyim? Gibi kendi kendine sorular sorar. Bebek bakımında en önemli nokta bebeği emzirmek olmaktadır.

Bebek doğduktan sonra, anneden gelen ilk süt, kolostrum adı verilen ağız sütü olmaktadır. Bu ağız sütü denilen bebeğin gelişimi için çok önemlidir.

Bebek doğduktan hemen yani 30 dakika veya 1 saat içerisinde emzirmeye başlanılması uygun olur. Bu konuda hastane görevlisi anneye bebeği nasıl emzireceğini meme üzerinde tarif eder. Emzirilecek bebek ilk olarak uygun yatay olacak şekilde bebeğin memeye denk gelmesi sağlanır.

Anne yalnızca memenin ucunu değil memenin kahverengi olan bütün kısmı bebeğin ağzına gelecek şekilde tutulması gerekir. Bu şekilde getirilen bebek memeyi rahat bir şekilde emmeye başlar.

Bebek annenin memesine en iyi şekilde yapışması gerekir. Bebeğin alt dudağı dışarı dönecek şekilde memeye oturmuş ise, emzirme işlemi doğru olmaktadır demek.

Memede bir ağrı veya çatlak olmuş ise emzirme işlemi yanlış yapılıyor demektir. Memede süt damarları tıkanırsa enfeksiyon oluşur.

Bebeğin Gaz Sancısını Doğru Yöntem Kullanarak Önlemeye Çalışın

Yeni doğan bebeklerin sindirim sistemleri gelişmesine devam etmektedir. Bebek doğduktan 15 günlük süre içerisinde, bebekte gaz oluşmaz. Doğru yapılacak emzirme yöntemiyle gaz oluşumunu engellemiş olursunuz.

Bebeklerde oluşan gaz sancısını bebeği doğru pozisyonda emzirmeniz durumunda gaz azalacaktır. Bebek emzirildikten sonra elinizle bebeğin sırtını kubbe şeklinde yapıp pat pat sesi gelecek şekilde vurmanız durumunda gaz kolay bir şekilde çıkar.

Anne yediklerine biraz dikkat ederse bebekte gaz oluşumunu azaltmış olur. Annenin aldığı besinler anne sütüyle bebeğe geçmektedir. Anne gaz yapan yiyeceklerden kaçınması gerekir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu