Eğitim & Kurs

Tez Yazarken İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

Tez Yazarken İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir? Akademik kariyer hedefleri oldukça zorlu bir maratondur. Bizde yazımızda tez yazarken izlenmesi gereken adımlar konusunu ele alacağız. İşte detaylar..

Tez yazarken izlenmesi gereken adımları bilmek bu sürecin akışını kolaylaştıracaktır. Akademik kariyer basamaklarında tezlerin oldukça önemli olması bu konuda titiz çalışmaları gerektirir. Bu yüzden tez yazımı öncesi planlı ve programlı hareket etmek işlerin daha kolay ilerlemesini sağlar. Bizde yazımızda iyi bir tez nasıl yazılır? Sorusuna başlıklar halinde cevaplar verip bu konuyu değerlendireceğiz.

İyi Bir Tez Nasıl Yazılır?

1-) Tez Konusu Seçimi

Tez konusu seçimi tezin genelini etkileyen bir durumdur. Hakim olunan yada ilgi duyulan konularda tez yazmak daha verimli ve kolay olacaktır. Bu konuda danışman hocayla ortak kararlar almak bu süreci olumlu etkileyecektir.

2-) Literatür Taraması Yapmak

Tez konusu belirlendikten sonra akademik alanda kaynak araştırması yapmak oldukça önemlidir. Fazla kaynaklarla karşılaşılması durumlarında özet ve sonuç kısımları bir fikir edinmede yardımcı olacaktır. Özet ve sonuç kısımları okunarak beğenilenler ayırılır ve araştırmalar bunun üzerinden devam eder. Bu yöntem bilgi kalabalığını önlemiş olur.

3-) Yazma Düzeni

Tez yazmaya ilk adımı atmak zordur. Ne yazılması gerektiği nasıl yazılacağı başlarda oldukça zorlar. Fakat hangi program üzerinden yazılacağı belirlenirse deneme olarak yapılan başlangıçlar ilerlemeyi sağlar. Ayrıca bu ilk yazma aşamasında tez yazmak için öneriler veren araştırma sitelerinden de bir fikir alınabilir.

4-) Tez Yazma Takvimi

Tezin belli bir takviminin olması son derece önemlidir. Belirli bir zaman dilimine yayarak bitiş tarihi belirlenebilir. Bu yönde hedef koymak bu sürecin daha verimli ve sağlıklı ilerlemesini sağlar.

5-) Tez Başlığı ve Alt Başlıklar

Tez başlığı ve alt başlıklar konunun taslağını oluşturur. Aynı zamanda tezi yazmadan önce yol gösterici olur.

6-) Giriş ve Sonuç Bölümlerini Oluşturmak

Tez yazma aşamalarından en önemli bölüm giriş ve sonuçtur. Çünkü genel olarak tez jürisi tarafından genelde bu kısımlar dikkate alınır. Tez konusunun ana fikri olan bu kısımların son aşamada yazılma sebebi tüm konulara hakimiyet sağlanmasındandır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu