Yaşam

Çıtır Patates Kızartması Nasıl Yapılır?

Çıtır Patates Kızartması Nasıl Yapılır? Yiyeceklerin farklı pişirme teknikleriyle pişirilmesi basit malzemeleri bile zenginleştirecektir. Bizde yazımızda çıtır patates nasıl yapılır? Bu konuyu ele alacağız.

Çıtır Patates Kızartması Nasıl Yapılır? Birçok kimse bu konuda bilgi sahibi olmak ister. Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden olan patates kızartmaları çıtır çıtır lezzetiyle damakları şenlendiriyor. Fakat çıtırlık elde etmek için birtakım ön hazırlıklar gerekebilir. O zaman bizde çocukların çok sevdiği çıtır patates kızartması nasıl yapılır? Yazımızda ele alalım.

Çıtır Patates Nasıl Yapılır?

Çıtır patates birçok kimsenin sevdiği tatlardan biridir. Birkaç basit yöntem ve tarifle çıtır patates yapımı çok kolaydır. Kahvaltılarda, köfte patates şeklinde, hamburger yanında çıtır patatesler oldukça tercih edilir. Evde bulunan malzemelerle ve birkaç yöntemle herkes bunu deneyimleyebilir. Bunun için basit tarifimizi kısa şekilde özetleyelim.

Çıtır patates için seçilen patateslerin sert ve sarı renkte olmasına özen gösterilmelidir. Bu patatesler aynı boyutlarda dilimlenir ve bol su ile yıkanır. Yıkanan patatesler kurulanıp bir kap içerisinde un, nişasta, tuz ve kabartma tozu karışımlarıyla harmanlanır. Bol kızgın yağın içerisine atıp lezzetli çıtır patatesler elde edilebilir. Bu tarif nişasta olmadan unlu patates kızartması şeklinde de yapılabilir. Bunun dışında çıtır patates kızartması için bazı yöntemler vardır. Yazımızın devamında bu konuyu ele alalım.

Çıtır Patates Elde Etme Yolları

Çıtır patates yapmanın ilk yolu aynı boyutlarda doğranmış patatesleri soğuk suda bekletmektir. Suda bekletmek patatesin nişastasından arınmasını kolaylaştırır. Bu suyun içerisine iki damla sirke ekleyerek çıtır olması sağlanabilir.

İkinci yöntem olarak dilimlenmiş patatesleri tuz ve soda karışımında bekletmektir. Bu karışımda 30 dakika bekletildikten sonra sudan çıkarıp bol yağda kızartılmalıdır.

Son yöntemde ise buzlukta dondurma yoludur. Dilimlenmiş patatesleri dondurucuda bir süre bekletip dondurduktan sonra bol ve kızgın yağda kızartmak çıtır bir lezzet verecektir. Bu yöntem marketlerde satılan hazır dilimlenmiş ve dondurulmuş patateslerle aynı etkiyi verecektir.

Yapılacak olan tüm çıtır patates kızartmalarında patateslerin daha çıtır olması için kızartmadan önce kağıt havluyla kurulanması gerekir. Bunun dışında uzun süre suda bekleme işlemi patatesi nişastasından arındıracaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu