Gebelik

Gebelikte Hepatit B Aşısı Yapılmalı Mıdır?

Gebelikte Hepatit B Aşısı Yapılmalı Mıdır? Hamile olanlar için en merak edilen sorulardan biri de hepatit b aşısının hamilelik sürecinde yapılıp yapılmadığı ile ilgilidir.

Gebelikte hepatit b aşısı sadece hamile olanlara özgü olan bir aşı değildir. Yani hamile olan herkes hepatit b aşısını yapmak zorunda gibi bir durum yaşamaz. Burada eğer kişi daha öncesinde aşıyı vurmuşsa bir daha aşı yaptırması durumu söz konusu değildir. Ya da eğer kişi hepatit b aşısını hamilelik esnasında yaptıracaksa eğer buna da mani ve engel olma durumu yoktur. Yani kişi aşısını isteğe bağlı olarak hem hamilelik öncesinde hem de hamilelik sonrasında yaptırabilir.

Hepatit B Aşısından Birinin Hamilelik Öncesi Diğerinin ise Hamilelikte Yapılması

Gebelikte hepatit b aşısı yaptırmak zorunlu ve hususi bir durum değildir. Ancak şöyle bir durum ile de karşılaşan birçok kişi vardır. Hamile olmadan önce kişi hepatit b aşılama programına başlamışsa ve sonrasında hamile kalmışsa ne yapacağını bilemez. Bu durumda aşıyı yaptırmayanlar bile olmaktadır. Ancak böyle bir durumda da aşılama programına başlanmışsa eğer hiçbir sorun yaratmadan bu programa devam etmek mümkün.

Gebelikte hepatit b aşısı yaptırmalı mıyım gibi sorular kadınların genellikle bir risk durumu olup olmayacağını merak ettikleri için ön plana çıkmaktadır. Ancak bu konuda birçok uzman da gerekli çağrıyı yapmaktadır. Burada aşının hamile üzerinde herhangi bir etkisi olmaz. Yani hamile olan bir kişi rahat bir şekilde aşısını olabilir.

Hepatit B Aşısının Bebek Sağlığına Etkisi

Hepatit b aşısının bebek sağlığına etkisi hiçbir şekilde olmaz. Ancak bazı durumlarda bebek sağlığı tehlikeye girebilir. Eğer bebek anne karnında bir hastalığa yakalanmışsa yani sağlığı iyi değilse bu tür durumlarda kontrollü davranmak gerekir. Öncelikle anne gerekli kontrolleri yaparak buna uygun olacak şekilde hepatit b aşısını yaptırabilir. Burada eğer bebek sağlığından ötürü uzman olan doktor aşının yapılmamasını önerirse bu durumda aşı yapılmaz. Ancak bebek sağlığı için aşı yine de herhangi bir etkiye sahip değilse bu durumda aşıya başvurmak mümkün. Hamilelik ile hepatit b aşısını yaptırmak genel olarak anne sağlığı için gereksinim duyulan bir aşıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu