Ekonomi

Kredi Veren Bankalar Ve Faiz Oranları

Ülkemizdeki birçok özel ve devlet bankası farklı şartlarda ve faiz oranlarında çeşitli kredi türlerinde kredi hizmeti sunmaktadır.

Ülkemizde tüm bankacılık faaliyetleri yasalarla belitlenmektedir. Yani hiçbir banka hiçbir konuda keyfi uygulamalar yapamaz. Sadece yasaların kendilerine belirledikleri sınırlar dâhilinde bazı bedel ve oranlar belirlemektedirler. Bankaların çeşitli kredi türlerinde farklı faiz oranlarına sahip olmalarının altında bu yatmaktadır.

Bankalar ülkenin genel ekonomik durumu, ülke için ve dışı riskler ve kendi para politikaları gereğince kredi faiz oranlarını belirlemektedir. Tabi bu oranlar yasalar tarafından denetlenerek verilmektedir. Keyfi olarak çok yüksek faiz oranı ve hizmet bedeli belirlemek yasalar anlamında imkânsızdır. Ülkemizde tüm bankalar kredi imkânı sunmaktadır. Sunulan bu kredi imkânın faiz oranı ve kesintiler gibi kalemlerde değişiklikler olmaktadır. Bu sebeple kredi çekecek insanlar için detaylı bir araştırma neticesinde karar vermek en doğru davranış olacaktır.

2018 Yılı Bankaların Kredi Faiz Oranları

Kredi veren bankalar ve faiz oranları detaylı bir incelemeden sonra en iyi şartlarda kredi çekmek isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Çünkü ülkemizde bankacılık faaliyetinde bulunan ve remi olarak faaliyet gösteren banka sayısı 46’dır tabii ki bu bankaların bir kısmı sadece belirli illerde faaliyet göstermektedir. Ama her halükarda 34 adet mevduat bankası bulunmaktadır. Bu bankaların büyük bir kısmı çeşitli kredi imkânları sunmaktadır.

Ülkemizdeki banka konut kredileri faiz oranları ise şu şekildedir; Ziraat Bankası 1,25, Halk Bank 1,27 oranları ile en uygun kredi imkânına sahip bankalar durumundadır. İhtiyaç kredisi anlamında Ziraat Bankası ve Halk Bank 1,63 oranlarla en uygun kredi şartlarına sahip durumdadır. Taşıt kredilerinde ise yine Ziraat Bankası ve Halk Bank 1,60 oranlarla en uygun kredi şartlarına sahip durumdadır

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu