Güzellik

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Yaşam koşullarınız cildinizi, saçlarınızı ve psikolojinizi büyük oranda etkilemektedir. Buna bağlı olarak beslenme düzeninizde bu saydıklarımızı tetikler. Saç dökülmesini önlemek için neler yapabilirim? Araştırmasına girdi iseniz size tavsiyelerimiz olacak.

Saç dökülmesini önlemek için neler yapabilirim? Pek çok şey var ancak öncelikle basit birkaç öneri sunabiliriz. Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Sağlıklı bir beslenme yolu seçmelisiniz. Protein ağırlıklı besinler tüketmelisiniz. Saçlarınızı ılık su ile yıkamalısınız. Saç derinize masaj yapmalısınız. Bu saydıklarımız genel bir önlemdir. Şimdi de bitkisel evde kendinizin uygulayacağı yöntemler var.

Saç Dökülmesini Önlemek için Bitkisel Öneriler

 • Koyu renkli saçlarınız için sirkeli su ile açık renkli bir saça sahipseniz seyreltilmiş limon suyu ile durulamalısınız. Böylece hem saçınız güçlenecek hem de saçlarınız parlayacaktır.
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra yarım fincan ılık zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ile saç derinize masaj yapabilirsiniz. Sonra bir havlu ile başınızı sarın. Yarım saat bekleyin. Sonra tekrar şampuanla yıkayın. Saçlarınız sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyür, kan dolaşımınızı artırırsınız.
 • Diyetiniz de esmer pirinç, bezelye, mercimek, yulaf, ay çekirdeği ve ceviz ekleyin. Bu besinler biyotin içerir. Saç ve cildinize çok iyi gelir.
 • Çiğ yumurta yerine pişmiş yumurta tüketin. Çiğ yumurta biotin maddesinin gelişmesini engeller.
 • Saçlarınıza her gün 5-10 dk masaj yapın. Baş aşağı hareketi yaparak kan dolaşımını ters yönde akmasını sağlayabilirsiniz.
 • Doğal saç bakım ürünleri kullanmalısınız.
 • Saç kurutma makinası, saç şekillendirici cihazlar saçınıza zarar verir. Uzak durmalısınız. Saçlarınızı kendiliğinden kurutmaya bırakmalısınız. Sık sık saçlarınızı saç şekillendiricilerle şekil vermemelisiniz. Yüksek ısı saçlarınızın zayıflayarak kopmasına neden olur.
 • Saç köpüğü, jöle, saç spreyi kullanımlarını en aza indirin. Geniş dişli taraklar kullanın. Saç fırçalarından uzak durmalısınız.
 • Klorlu sular saçlarınıza zarar verir. Havuzdan sonra saçlarınızı mutlaka durulayın. Saç kremi kullanmalısınız.
 • Saçlarınızı her gün yıkamayın. Vücudun ürettiği yararlı yağ oluşumunu engellemiş olursunuz.
 • Saçlarınız kuru iken bebek pudrası kullanın. Yarım saat saçlarınızda bekletin ve geniş dişli taraklarla tarayın.

Saç Dökülmesini Önlemek için

Saç dökülmesini önlemek için sık saç kestirmek düşüncesi farklı bir yaklaşım diyebiliriz. Şöyle izah edebiliriz. Saç kırıklarınız varsa sık olarak saçlarınızı kestirebilirsiniz. Ve daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu