Ekonomi

Tüketici Kredisi Faiz Oranları 2017

Tüketici kredileri faiz oranları dönemsel etkilerden ve ekonomik durumlardan oldukça etkilenen ve stabil olmayan faiz oranlarıdır.

Tüketici kredisi faiz oranları 2017 yılı için oldukça değişkenlik göstermiştir. Ekonomik göstergeler ve arz talep dengesi tüketici kredisi oranlarının belirlenmesinde oldukça önemli faktörler durumundadır. 2017 yılı itibari ile bankaların tüketici kredisi faiz oranları belirli kampanyalar haricinde birbirine oldukça yakın seviyelerde bulunmaktadır. Standart tüketici kredisi oranları 1.69 seviyelerinde seyretmektedir. Memurlar için ve özel günlerde yapılan kampanyalarda bu faiz oranının 1.50 seviyelerinde olduğu görülmektedir.

2017 Yılı Tüketici Kredisi Oranları

2017 yılı tüketici kredisi oranları yaşanan ekonomik ve siyasi olaylar neticesinde dalgalı bir durum izlemiştir. Bu sebeple faiz oranlarında dönemsel artık ve azalmalar görülmektedir. Özellikle yapılan çeşitli kampanyalar eşliğinde çok daha uygun faiz oranlı tüketici kredileri bulunmaktadır.

Tüketici kredilerinde faiz oranları için kredisin vadesi de önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bankaların 2017 yılı tüketici faiz oranlarında ortalama olarak 0 – 24 ay arası 1.49, 25 – 36 ay arası 1.59, 37 – 48 ay arası ise 1.69 olarak gerçekleştiği görülmüştür. Yani vade uzadıkça tüketici kredisi faiz oranlarının da arttığı görülmektedir.

Tüketici Kredi Faiz Oranlarında 2017 yılı Avantajlı Ayları

İhtiyaç kredilerinde sürekli aynı aylarda faiz oranları düşecek diye net bir durum söz konusu değildir. Çünkü bu durum daha çok ekonomik göstergeler ile ilgili olsa da gelenekse olarak bahar ve yaz aylarında bankalara tüketici kredisi faiz oranlarını düşürmektedirler. Bundan ana sebep bu aylarda tüketici isteklerinde olan talebin artışıdır. Yani insanların ihtiyaçlarına karşılık kredileri özendirmek amacıyla bazı indirimlere gidilmektedir. Özellikle yaz aylarında tatil gibi ekstra ihtiyaçlardan dolayı insanlar tüketici kredilerine daha fazla talep göstermektedirler. Bu durumda bankaların tüketici kredisi faiz oranlarını daha uygun seviyelere çekmesine sebep olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu