Anne-Çocuk

Yeni Doğan Bebeklere Su Vermek Zararlı Mı?

Yeni Doğan Bebeklere Su Vermek Zararlı Mı? Yeni doğan bebeklere su verilip verilmeyeceği ile alakalı birçok bilgi bulunmaktadır. Özellikle sıcak yaz günleri göz önüne alındığında, bebeklerin beslenmesi konusunda su verilip verilmemesi gündeme sıklıkla gelmektedir.

Yeni Doğan Bebeklere Su Vermek Zararlı Mı? Bebeklere su verilmesi konusu, özellikle yeni doğan bebekler mevzu bahis olduğunda, tartışma konusu halini almaktadır. Uzmanların görüşüne göre altı aydan daha küçük bebeklere ve özellikle yeni doğanlara, susamıştır diyerek su verilmesi noktasında kararsızlık gösterilmektedir.

Yeni anne baba olan bireyler, çocuklarının susamış olabilecekleri düşüncesi ile su verilip verilmeyeceğini sorgulamaktadır. Bebeklerin beslenmesi söz konusu olduğunda yalnızca anne sütü bebekler için yeterli görülmektedir. Mama ile beslenen bebeklerin ihtiyacı anne sütü ile beslenene göre farklılık göstermektedir. Öncelikle anne sütünün sağladığı faydaların anne babalar tarafından iyice idrak edilmesi sağlanmalıdır.

Neden Bebeklere Su Verilmez?

Yeni doğan bir bebeğe su içirilir mi diye soran ebeveynlerine uzmanlar, hayır cevabı vermektedir. Zira anne sütü bebeklerin su içme ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Çok yönlü bir besin içeren anne sütü, bebeğin metabolizması üstünde de çok yönlü etkiye sahip bulunmaktadır. Mama ile beslenen bebeklerin dahi su içmeye ihtiyacı bulunmadığının altını uzmanlar çizmektedir. Altı aydan daha küçük bebeklerin sıvı ihtiyaçlarını karşılamak için anne sütü yeterli görülmektedir.

Anne sütü yüzde doksan oranında sudan oluşmaktadır. Bu yüzden bebeğin sıvı ihtiyacının tamamını da karşılamaktadır. Süt, bir yanda bebeğin ihtiyacı bulunan bütün besin maddelerini karşılarken diğer yanda da metabolizmanın ihtiyaç duyduğu sıvıyı da karşılayabilmektedir. Sıcak havalarda özellikle bebeğin susayacağını düşünen anne ve babalar, bebeklerine anne sütüne ilave olarak su verme gibi bir eğilme girmektedir. Bu eğilim de, bebeğin midesini boş yere su ile doldurmakla neticelenmektedir.

Anne sütü, eşsiz ve yalnızca bebeğe özel üretilen besin değeri içeriğine sahip özellik barındırır iken, alınan su ile bu özellikten ve güzellikten daha az faydalanmasına neden olunmaktadır. Dünyanın en sıcak bölgesinde yaşayan bebeğin dahi anne sütü ile beslenmesi halinde ilave bir sıvıya ihtiyacı bulunmaktadır. Anne sütü emen bebek için herhangi bir sıvı ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. Dolayısı ile annenin bebeğini sadece emzirmesi yeterli görülmektedir. Bu durum mama ile beslenen bebekler için de aynen geçerli görülmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu