Güzellik

Cilt Lekelerine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Cilt Lekelerine İyi Gelen Besinler Nelerdir? Cilt lekeleri neden olur diye merak diyor olabilirsiniz. Cildinizde aslında leke yokken bir süre sonra lekelenmeye başlamış olabilir. İşte pratik ve aslında çok basit olan birkaç adım ile cilt lekelerinin neden oluştuğunu sizler için açıkladık. Sizlerde cilt lekeleri konusunda ve lekeler ile beslenme hususuna dayalı bir önlemde bu içerikten faydalanabilirsiniz.

Cilt Lekelerine İyi Gelen Besinler Nelerdir? Ciltteki ton farklılıkları ve lekeler, melanosit denen ve cildimize renk veren hücrelerin ve bu hücrelerin oluşturduğu rengin, aşırı üretiminden kaynaklanan bir durumdur. Genelde bu duruma sebep olan başlıca etken güneşlenme olsa da, kullanılan bazı ilaçlar, hastalıklar, genetik durum ve hormonlar da etkili olabilmektedir. Örneğin melazma adı verilen yanaklarda ve üst dudaklarda görülen lekelenmenin sebebi daha çok hormonaldir.

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Her mevsim, evde ya da dışarıda mutlaka gündüz güneş koruyucu kullanmak gerekir. Araştırmalar, C vitamininin cildin ton farklılıklarını düzenlemede çok etkili sonuçlar yarattığı göstermektedir. Ayrıca ciltteki yeni lekelerin oluşmasını engellemek için de diğer önemli etken, güneş koruma faktörlü nemlendiriciyi sık sık kullanmaktır.

Cilt Lekeleri ve Beslenme

Cildimiz için çok sağlıklı olan ve düzenli olarak almamız gereken gıdalar arasında özellikle yoğurt, yumurta, bamya ve ceviz bulunmaktadır. Nar gibi antioksidan bakımından zengin meyveler de beslenme programınızda mutlaka yer almalıdır. Aldığımız gıdalar, cildimizin kendini onarabilmesi için ihtiyacı olan besinleri sağladığından beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Bunların yanında, güneş koruma kremi kullanılsa bile oluşabilecek serbest radikal hasarına karşı C ve E vitaminleri içeren gıda takviyelerinin kullanılması da gerekiyor. Cilt lekelerine ve cilde en iyi gelen şu besinleri beslenme programınıza mutlaka ekleyin;

  • Kivi
  • Somon balığı
  • Fındık
  • Ispanak
  • Su

Özellikle suyu sağlıklı bir bedenin yanı sıra, daha parlak, daha güzel, daha kusursuz ve ışıldayan bir cilt için her gün 2.5 litre içmeye özen gösterin. Özellikle içme suyunuzun içine bir dilim tıraş limon ve bir kabuk tarçın ekleyerek düzenli tüketmeye özen göstermelisiniz. Bunun sonucunda her gün bu şekilde kullanım ile on gün içerisinde cildinizin parladığını ve renginin açıldığını göreceksiniz. Ayrıca klasik olan patates maskesi ile cilt lekelerine masaj yaptığınızda gene var olan lekelerde açılma hissedebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu